Nets og flere banker advarer: Bølge af fup-beskeder rammer danskerne netop nu

En bølge af fup-sms'er og -emails udsendes i øjeblikket til danskerne, lyder advarslen fra både Nets, der står bag NemID, og flere af de største danske banker.

Artikel top billede

"Lige nu modtager mange danskere falske SMS'er om opdatering af NemID. TRYK IKKE PÅ LINKET. Slet beskeden i stedet."

Så klar er en ny advarsel fra Nets, der står bag NemID.

Beskeden er udsendt i dag, mandag, fra selskabet og er blot seneste eksempel på phishing-angreb, der forsøger at udnytte NemID's massive udbredelse i Danmark.

Det er kun få uger siden, at Nets sidst måtte advare om en lignende strøm af falske beskeder på mail og sms - læs mere om det her.

Det er dog langt fra kun Nets med NemID, der i øjeblikket advarer om en ny bølge af fup-sms'er.

I Danske Banks driftsstatus lyder beskeden i øjeblikket:

"Falske mails og SMS. It-kriminelle har udsendt et ukendt antal e-mails og SMS, der foregiver at have noget med Danske Bank at gøre."

Også hos Nordea må driftsstatus-siden i øjeblikket advare om en ny phisning-bølge:

"Advarsel - pas på falske e-mails!" lyder budskabet til kunderne.

"Vi ser i disse dage en stor phishing-kampagne, hvor man bliver bedt om at oplyse bruger-ID, adgangskode og at sende et billede af NemID-kortet. Ingen med gode hensigter vil bede om at få sendt eller uploadet et billede af NemID-kortet. Slet derfor disse mails."

Læs også:

NemID dropper to cifre i afgangskoden

Nets er ude i et sandt stormvejr af phishing-mail, fup-sms'er og snydeopkald

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job