Nets og flere banker advarer: Bølge af fup-beskeder rammer danskerne netop nu

En bølge af fup-sms'er og -emails udsendes i øjeblikket til danskerne, lyder advarslen fra både Nets, der står bag NemID, og flere af de største danske banker.

Artikel top billede

"Lige nu modtager mange danskere falske SMS'er om opdatering af NemID. TRYK IKKE PÅ LINKET. Slet beskeden i stedet."

Så klar er en ny advarsel fra Nets, der står bag NemID.

Beskeden er udsendt i dag, mandag, fra selskabet og er blot seneste eksempel på phishing-angreb, der forsøger at udnytte NemID's massive udbredelse i Danmark.

Det er kun få uger siden, at Nets sidst måtte advare om en lignende strøm af falske beskeder på mail og sms - læs mere om det her.

Det er dog langt fra kun Nets med NemID, der i øjeblikket advarer om en ny bølge af fup-sms'er.

I Danske Banks driftsstatus lyder beskeden i øjeblikket:

"Falske mails og SMS. It-kriminelle har udsendt et ukendt antal e-mails og SMS, der foregiver at have noget med Danske Bank at gøre."

Også hos Nordea må driftsstatus-siden i øjeblikket advare om en ny phisning-bølge:

"Advarsel - pas på falske e-mails!" lyder budskabet til kunderne.

"Vi ser i disse dage en stor phishing-kampagne, hvor man bliver bedt om at oplyse bruger-ID, adgangskode og at sende et billede af NemID-kortet. Ingen med gode hensigter vil bede om at få sendt eller uploadet et billede af NemID-kortet. Slet derfor disse mails."

Læs også:

NemID dropper to cifre i afgangskoden

Nets er ude i et sandt stormvejr af phishing-mail, fup-sms'er og snydeopkald

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S