Nets og flere banker advarer: Bølge af fup-beskeder rammer danskerne netop nu

En bølge af fup-sms'er og -emails udsendes i øjeblikket til danskerne, lyder advarslen fra både Nets, der står bag NemID, og flere af de største danske banker.

Artikel top billede

"Lige nu modtager mange danskere falske SMS'er om opdatering af NemID. TRYK IKKE PÅ LINKET. Slet beskeden i stedet."

Så klar er en ny advarsel fra Nets, der står bag NemID.

Beskeden er udsendt i dag, mandag, fra selskabet og er blot seneste eksempel på phishing-angreb, der forsøger at udnytte NemID's massive udbredelse i Danmark.

Det er kun få uger siden, at Nets sidst måtte advare om en lignende strøm af falske beskeder på mail og sms - læs mere om det her.

Det er dog langt fra kun Nets med NemID, der i øjeblikket advarer om en ny bølge af fup-sms'er.

I Danske Banks driftsstatus lyder beskeden i øjeblikket:

"Falske mails og SMS. It-kriminelle har udsendt et ukendt antal e-mails og SMS, der foregiver at have noget med Danske Bank at gøre."

Også hos Nordea må driftsstatus-siden i øjeblikket advare om en ny phisning-bølge:

"Advarsel - pas på falske e-mails!" lyder budskabet til kunderne.

"Vi ser i disse dage en stor phishing-kampagne, hvor man bliver bedt om at oplyse bruger-ID, adgangskode og at sende et billede af NemID-kortet. Ingen med gode hensigter vil bede om at få sendt eller uploadet et billede af NemID-kortet. Slet derfor disse mails."

Læs også:

NemID dropper to cifre i afgangskoden

Nets er ude i et sandt stormvejr af phishing-mail, fup-sms'er og snydeopkald

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S