Ny liste over 50 landes it-sikkerhed: Så sårbar er Danmark over for angreb

Stor undersøgelse af 50 landes netværks-infrastruktur og de anvendte porte og protokoller viser, hvor sårbar Danmark er sammenlignet med andre lande.

Artikel top billede

(Foto: Kiyoshi Takahase / iStockphoto)

Det kan godt være, at sikkerhedstruslerne står i kø i det danske cyberlandskab, men set i et globalt perspektiv har vi ikke specielt meget grund til at ryste af skræk foran computerskærmen.

For faktisk er Danmark langt mindre sårbar over for angreb end så mange andre lande.

Det konkluderer sikkerhedsfirmaet Rapid7 i en ny rapport med titen National Exposure Index.

Læs også: Ransomware-offer bukker under for presset og betaler løsesum: Hvad ville du gøre?

Her har sikkerhedsfirmaet gennemgået 50 forskellige landes it-infrastruktur via blandt andet netværks-scanninger og registreringer af, hvilke porte og protokoller, der anvendes.

Resultatet er en liste, der giver et bud på, hvilke lande der er mest sårbare over for hacker-angreb.

Sådan klarer Danmark sig

Danmark ligger placeret i den positive ende af listen - nemlig på plads nummer 41.

Dermed er vi placeret i det 'grønne' område', der indikerer, at sårbarheden er mindre kritisk her end i mange af de andre 50 lande.

Lidt overraskende er det, at det land, der udpeges som det mest sårbare af Rapid7, er Belgien, ligesom eksempelvis også Australien, Hong Kong og Sydafrika er placeret i det røde - og altså kritiske - område.

Læs også: Danmark er under it-angreb - men hvor slemt er det egentlig?

Mens Danmark på plads nummer 41 ligger godt placeret, er lande som Luxembourg, Tyskland og Schweitz også at finde i det grønne område.

Rapid7 skriver i rapporten, at undersøgelsen blandt andet har vist, at 4,7 millioner systemer i de 50 lande anvender en af de mest udsatte porte i Microsoft-systemer, 445/TCP.

Det kom også frem, at POP og IMAP-protikollerne til email-klienter stadig fylder mere i de fleste lande, end email-løsninger i webbrowseren gør.

Rapid7 bemærker også, at nogle af de lande i verden, der har størst BNP og generelt fylder meget på internettet, også er de lande, der er mest sårbare over for angreb - heriblandt Kina, USA og Rusland.

Læs også:

Ransomware-offer bukker under for presset og betaler løsesum: Hvad ville du gøre?

Danmark er under it-angreb - men hvor slemt er det egentlig?

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S