Ny liste over 50 landes it-sikkerhed: Så sårbar er Danmark over for angreb

Stor undersøgelse af 50 landes netværks-infrastruktur og de anvendte porte og protokoller viser, hvor sårbar Danmark er sammenlignet med andre lande.

Artikel top billede

(Foto: Kiyoshi Takahase / iStockphoto)

Det kan godt være, at sikkerhedstruslerne står i kø i det danske cyberlandskab, men set i et globalt perspektiv har vi ikke specielt meget grund til at ryste af skræk foran computerskærmen.

For faktisk er Danmark langt mindre sårbar over for angreb end så mange andre lande.

Det konkluderer sikkerhedsfirmaet Rapid7 i en ny rapport med titen National Exposure Index.

Læs også: Ransomware-offer bukker under for presset og betaler løsesum: Hvad ville du gøre?

Her har sikkerhedsfirmaet gennemgået 50 forskellige landes it-infrastruktur via blandt andet netværks-scanninger og registreringer af, hvilke porte og protokoller, der anvendes.

Resultatet er en liste, der giver et bud på, hvilke lande der er mest sårbare over for hacker-angreb.

Sådan klarer Danmark sig

Danmark ligger placeret i den positive ende af listen - nemlig på plads nummer 41.

Dermed er vi placeret i det 'grønne' område', der indikerer, at sårbarheden er mindre kritisk her end i mange af de andre 50 lande.

Lidt overraskende er det, at det land, der udpeges som det mest sårbare af Rapid7, er Belgien, ligesom eksempelvis også Australien, Hong Kong og Sydafrika er placeret i det røde - og altså kritiske - område.

Læs også: Danmark er under it-angreb - men hvor slemt er det egentlig?

Mens Danmark på plads nummer 41 ligger godt placeret, er lande som Luxembourg, Tyskland og Schweitz også at finde i det grønne område.

Rapid7 skriver i rapporten, at undersøgelsen blandt andet har vist, at 4,7 millioner systemer i de 50 lande anvender en af de mest udsatte porte i Microsoft-systemer, 445/TCP.

Det kom også frem, at POP og IMAP-protikollerne til email-klienter stadig fylder mere i de fleste lande, end email-løsninger i webbrowseren gør.

Rapid7 bemærker også, at nogle af de lande i verden, der har størst BNP og generelt fylder meget på internettet, også er de lande, der er mest sårbare over for angreb - heriblandt Kina, USA og Rusland.

Læs også:

Ransomware-offer bukker under for presset og betaler løsesum: Hvad ville du gøre?

Danmark er under it-angreb - men hvor slemt er det egentlig?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration