Ny liste over 50 landes it-sikkerhed: Så sårbar er Danmark over for angreb

Stor undersøgelse af 50 landes netværks-infrastruktur og de anvendte porte og protokoller viser, hvor sårbar Danmark er sammenlignet med andre lande.

Artikel top billede

(Foto: Kiyoshi Takahase / iStockphoto)

Det kan godt være, at sikkerhedstruslerne står i kø i det danske cyberlandskab, men set i et globalt perspektiv har vi ikke specielt meget grund til at ryste af skræk foran computerskærmen.

For faktisk er Danmark langt mindre sårbar over for angreb end så mange andre lande.

Det konkluderer sikkerhedsfirmaet Rapid7 i en ny rapport med titen National Exposure Index.

Læs også: Ransomware-offer bukker under for presset og betaler løsesum: Hvad ville du gøre?

Her har sikkerhedsfirmaet gennemgået 50 forskellige landes it-infrastruktur via blandt andet netværks-scanninger og registreringer af, hvilke porte og protokoller, der anvendes.

Resultatet er en liste, der giver et bud på, hvilke lande der er mest sårbare over for hacker-angreb.

Sådan klarer Danmark sig

Danmark ligger placeret i den positive ende af listen - nemlig på plads nummer 41.

Dermed er vi placeret i det 'grønne' område', der indikerer, at sårbarheden er mindre kritisk her end i mange af de andre 50 lande.

Lidt overraskende er det, at det land, der udpeges som det mest sårbare af Rapid7, er Belgien, ligesom eksempelvis også Australien, Hong Kong og Sydafrika er placeret i det røde - og altså kritiske - område.

Læs også: Danmark er under it-angreb - men hvor slemt er det egentlig?

Mens Danmark på plads nummer 41 ligger godt placeret, er lande som Luxembourg, Tyskland og Schweitz også at finde i det grønne område.

Rapid7 skriver i rapporten, at undersøgelsen blandt andet har vist, at 4,7 millioner systemer i de 50 lande anvender en af de mest udsatte porte i Microsoft-systemer, 445/TCP.

Det kom også frem, at POP og IMAP-protikollerne til email-klienter stadig fylder mere i de fleste lande, end email-løsninger i webbrowseren gør.

Rapid7 bemærker også, at nogle af de lande i verden, der har størst BNP og generelt fylder meget på internettet, også er de lande, der er mest sårbare over for angreb - heriblandt Kina, USA og Rusland.

Læs også:

Ransomware-offer bukker under for presset og betaler løsesum: Hvad ville du gøre?

Danmark er under it-angreb - men hvor slemt er det egentlig?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S