Bestyrelsesformand i Topsil: Det kommer salget til 355 millioner kroner til at betyde

Topsil er netop solgt for 355 millioner kroner. Se reaktionen fra selskabets bestyrelsesformand her.

Artikel top billede

(Foto: Jesper Voldgaard / Jesper Voldgaard)

Den danske silicium-producent Topsil er netop blevet solgt til virksomheden GlobalWafers for et beløb på 355 millioner danske kroner. 

Det sker efter en intens budkrig. 

Topsil stod i første omgang til at blive solgt til GlobalWafers for 320 millioner kroner, men så indløb et bud på 335 millioner kroner fra virksomheden National Silicon Industry Group.

Det betød, at GlobalWafers tilbud blev forkastet, men efter en budkrig er det nu alligevel endt med, at Topsil sælges til GlobalWafers - nu for 355 millioner danske kroner.

Læs også: Efter budkrig: Danske Topsil solgt for 355 millioner kroner - får ny ejer og nyt navn

Generalforsamlingen er netop blevet afsluttet, og her er det således blevet besluttet at acceptere det nye tilbud.

Det er ligeledes blevet vedtaget at ændre selskabetsnavn til Cemas A/S.

Med salget skiller Topsil sig af alle sine produktionsfaciliteter, og tilbage er derfor kun nogle ejendomsbesiddelser i Polen, som ligeledes skal afhændes over de kommende år.

Jens Borelli-Kjær, hvad er det for en følelse, du som bestyrelsesformand i Topsil sidder tilbage med nu, hvor salget er faldet på plads?

"Det er tilfredshed. "Og så har jeg behov for at få mine løbesko på og komme ud og få noget frisk luft."

Er det alene prisen, der har været afgørende for hvem der endte med at købe Topsil, eller har der været andre faktorer i spil?

"Det er prisen, og så har vi i bestyrelsens anbefaling vægtet, at der skulle være en deal-sikkerhed til stede. Det er sikkerheden for, at vi rent faktisk har en aftale, når vi siger ja til det her."

Hvad betyder den nye aftale for selskabet Topsil, som vi kender det i dag?

"Det betyder, at Topsil kommer ind i en familie af andre ligesindede og bliver en del af GlobalWafers, som er meget succesrig, taiwanesisk ejet gruppe, som har produktion og salg i Japan, Kina, Taiwan og andre steder i verden."

"Vi kender i forvejen selskabet rigtigt godt, for GlobalWafers er både kunde og leverandør til os i dag - og vi har haft et langvarigt samarbejde på en masse fronter - ligesom vi også har med NSIG, der var den alternative byder."

"Og så betyder det selvfølgelig en masse synergier ved, at man kan begynde at købe ind sammen og producere sammen og så videre."

"I praksis er det jo den nye ejer, der skal bestemme, hvad der skal ske med bygningen, der står Topsil på, men jeg ville da blive overrasket, hvis de gav 355 millioner for en spritny fabrik for at begynde at pille den ned." 

Hvad vil der ske med de danske arbejdspladser i Topsil?

"Jeg kan måske bedst svare på det sådan her: Da vi byggede den nye fabrik, kiggede vi på mulighederne for at bygge i Danmark og for at bygge i Polen, hvor vi i forvejen havde produktion."
 
"Det er en kendt sag, at timelønninger og en masse andre omkostninger er en hel del lavere i Polen, men vi valgte ikke at gøre det, fordi hele kompetencen og al ekspertisen på det her område ligger i Frederikssund. Det er ikke sådan noget, man lige kan flytte."

Læs også:

Efter budkrig: Danske Topsil solgt for 355 millioner kroner - får ny ejer og nyt navn

Topsil efter frasalg af hovedforretningen: Vi har fået en rigtig god pris - aktionær ikke enig

Danske Topsil sælger hele it-forretningen for 320 millioner: Fortsætter som ejendomsselskab

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect