Ny CIO til Pandora - henter top-CIO fra GN Store Nord

Smykkegiganten Pandora henter ny CIO fra GN Store Nord. Han skal stå i spidsen for at opbygge en global it-organisation.

Artikel top billede

Foto: Pandora.

Det børsnoterede smykkefirma Pandora har ansat en ny CIO.

Det er Peter Cabello Holmberg, der efter sommerferien overtager it-styrpinden i Pandora. Han kommer fra en stilling som CIO i GN Store Nord.

"Jeg ser frem til at begynde i Pandora og være med til at etablere en global it-organisation, der kan understøtte de fortsatte vækstambitioner," udtaler Peter Cabello Holmberg i en skriftlig kommentar til Computerworld.  

"Pandora har været gennem en fantastisk rejse og har ambitioner om mere, så jeg glæder mig til at kunne sætte min viden og erfaring i spil mod nye mål," lyder det videre fra Peter Cabello Holmberg.

Erfaren dansk CIO

Det er en yderst erfaren CIO, Pandora nu får ombord.

Peter Cabello Holmberg har tidligere i karrieren også haft it-topstillinger hos blandt andre Carlsberg og A.P. Møller Mærsk.

I GN Store Nord har Peter Cabello Holmberg været med til at sammenlægge to it-afdelinger til en samlet global it-organisation, og Pandora oplyser til Computerworld, at opgaven i det nye job også bliver at opbygge en global it-organisation.

Peter Cabello Holmberg er 48 år og har mere end 20 års erfaring med netop globale it-organisationer.

De erfaringer får han brug for at trække på i Pandora, der sælger smykker i mere end 100 forskellige lande på seks forskellige kontinenter via 9.000 forhandlere.

Pandora, der har hovedkontor i København, blev stiftet i 1982, og beskæftiger i dag 16.700 medarbejdere, heraf er cirka 11.000 i Thailand, hvor produktionen af smykkerne foregår.

2015 havde Pandora en omsætning på 16,7 milliarder danske kroner.

Læs også:

Mød Danmarks fem bedste CIO'er: Her er deres vigtigste it-opgaver lige nu (og sådan løser de dem)

Skat dropper CIO-rollen og indfører helt ny it-organisation: Derfor er det nødvendigt

CIO i Dong Energy forlader selskabet: Har fået nyt it-topjob i dansk erhvervsliv

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S