"Min far satte foden ned, da jeg byggede en sender, som forstyrrede radio- og tv-signaler i en radius på over 100 meter."

"Min far satte foden ned, da jeg byggede en sender, som forstyrrede radio- og tv-signaler i en radius på over 100 meter."

Artikel top billede

Jeg blev født med en loddekolbe i hånden, og jeg har rodet med teknik lige siden.

Som barn ombyggede jeg en gammel båndoptager, så den fik en mikrofon. Så listede jeg den ud af mit vindue og hen til min søsters vindueskarm for at prøve den.

Der var ikke nogen ond vilje i det. Jeg ville bare se, om den virkede.

Hun var måske 12 år gammel og sad og talte meget hemmeligt med en af sine veninder.

Det havde jeg slet ikke skænket en tanke. Så jeg blev meget overrasket over hendes reaktion, da jeg viste hende, hvad jeg havde bygget.

Hun blev stik tosset på mig, så jeg lærte, at aflytning er ret problematisk.

Min far satte foden ned, da jeg byggede en sender, som forstyrrede radio- og tv-signaler i en radius på over 100 meter. Far var politimand, og det kunne han ikke være med til. 

Men det var OK, at jeg programmerede min Commodore 64, så den kunne styre alle strømstik på mit værelse og åbne og lukke en slå på døren.

Dengang var det jo meget lettere at begynde på programmering. Man kunne tilgå systemet helt ned i roden. I dag er en computer jo næsten en black box, så det er sværere at komme i gang

Steen Garbers Enevoldsen, udviklingschef for netafdelingen hos Fullrate

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job