"Min far satte foden ned, da jeg byggede en sender, som forstyrrede radio- og tv-signaler i en radius på over 100 meter."

"Min far satte foden ned, da jeg byggede en sender, som forstyrrede radio- og tv-signaler i en radius på over 100 meter."

Artikel top billede

Jeg blev født med en loddekolbe i hånden, og jeg har rodet med teknik lige siden.

Som barn ombyggede jeg en gammel båndoptager, så den fik en mikrofon. Så listede jeg den ud af mit vindue og hen til min søsters vindueskarm for at prøve den.

Der var ikke nogen ond vilje i det. Jeg ville bare se, om den virkede.

Hun var måske 12 år gammel og sad og talte meget hemmeligt med en af sine veninder.

Det havde jeg slet ikke skænket en tanke. Så jeg blev meget overrasket over hendes reaktion, da jeg viste hende, hvad jeg havde bygget.

Hun blev stik tosset på mig, så jeg lærte, at aflytning er ret problematisk.

Min far satte foden ned, da jeg byggede en sender, som forstyrrede radio- og tv-signaler i en radius på over 100 meter. Far var politimand, og det kunne han ikke være med til. 

Men det var OK, at jeg programmerede min Commodore 64, så den kunne styre alle strømstik på mit værelse og åbne og lukke en slå på døren.

Dengang var det jo meget lettere at begynde på programmering. Man kunne tilgå systemet helt ned i roden. I dag er en computer jo næsten en black box, så det er sværere at komme i gang

Steen Garbers Enevoldsen, udviklingschef for netafdelingen hos Fullrate

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS