"Min far satte foden ned, da jeg byggede en sender, som forstyrrede radio- og tv-signaler i en radius på over 100 meter."

"Min far satte foden ned, da jeg byggede en sender, som forstyrrede radio- og tv-signaler i en radius på over 100 meter."

Artikel top billede

Jeg blev født med en loddekolbe i hånden, og jeg har rodet med teknik lige siden.

Som barn ombyggede jeg en gammel båndoptager, så den fik en mikrofon. Så listede jeg den ud af mit vindue og hen til min søsters vindueskarm for at prøve den.

Der var ikke nogen ond vilje i det. Jeg ville bare se, om den virkede.

Hun var måske 12 år gammel og sad og talte meget hemmeligt med en af sine veninder.

Det havde jeg slet ikke skænket en tanke. Så jeg blev meget overrasket over hendes reaktion, da jeg viste hende, hvad jeg havde bygget.

Hun blev stik tosset på mig, så jeg lærte, at aflytning er ret problematisk.

Min far satte foden ned, da jeg byggede en sender, som forstyrrede radio- og tv-signaler i en radius på over 100 meter. Far var politimand, og det kunne han ikke være med til. 

Men det var OK, at jeg programmerede min Commodore 64, så den kunne styre alle strømstik på mit værelse og åbne og lukke en slå på døren.

Dengang var det jo meget lettere at begynde på programmering. Man kunne tilgå systemet helt ned i roden. I dag er en computer jo næsten en black box, så det er sværere at komme i gang

Steen Garbers Enevoldsen, udviklingschef for netafdelingen hos Fullrate

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos