"Folkene i it-projektet bad mig om at holde mig for ørerne, bare fordi jeg var kvinde. Det ville jeg ikke finde mig i"

"Folkene i it-projektet bad mig om at holde mig for ørerne, bare fordi jeg var kvinde. Det ville jeg ikke finde mig i. Jeg sagde til dem, at de blev nødt til at acceptere, at jeg var deres leder og give mig deres feedback åbent og ærligt."

Artikel top billede

For fem års tid siden var jeg projektleder i et statsligt it-projekt i Østeuropa, hvor arkitektur-specialister og forskellige konsulenter var fløjet ind fra en masse forskellige lande.

Projektet havde høj prioritet, for hvis vi håndterede det godt, kunne vi få kontrakter med andre stater.

Jeg var den eneste kvinde i projektgruppen, og undervejs gik bølgerne rigtig højt med en masse diskussioner uden filter om de forskellige løsningsmodeller, hvor folk bankede i bordet, og det hele var ret skørt.

En aften jeg kom ind i projektrummet, stoppede alle diskussionerne.

Folkene i it-projektet bad mig om at holde mig for ørerne, bare fordi jeg var kvinde. Det ville jeg ikke finde mig i. Jeg sagde til dem, at de blev nødt til at acceptere, at jeg var deres leder og give mig deres feedback åbent og ærligt.

Men hver gang jeg kom ind i projektrummet, blev folk mere stille.

Til sidst blev jeg nødt til at uddele en artikel fra Harvard Business School med titlen "What makes a team smarter. More women". Her bliver det nemlig understreget, at kvinder i it-projektgrupper gør hele gruppen og dermed projektet bedre.

Til sidst afleverede vi et rigtig godt projekt, og jeg har efterfølgende holdt mange foredrag om, at der skal flere kvinder ind i it-branchen, fordi så bliver projekterne bare bedre.

Khayala Eylazova, senior business development & strategy manager, Microsoft Financing International

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job