"Folkene i it-projektet bad mig om at holde mig for ørerne, bare fordi jeg var kvinde. Det ville jeg ikke finde mig i"

"Folkene i it-projektet bad mig om at holde mig for ørerne, bare fordi jeg var kvinde. Det ville jeg ikke finde mig i. Jeg sagde til dem, at de blev nødt til at acceptere, at jeg var deres leder og give mig deres feedback åbent og ærligt."

Artikel top billede

For fem års tid siden var jeg projektleder i et statsligt it-projekt i Østeuropa, hvor arkitektur-specialister og forskellige konsulenter var fløjet ind fra en masse forskellige lande.

Projektet havde høj prioritet, for hvis vi håndterede det godt, kunne vi få kontrakter med andre stater.

Jeg var den eneste kvinde i projektgruppen, og undervejs gik bølgerne rigtig højt med en masse diskussioner uden filter om de forskellige løsningsmodeller, hvor folk bankede i bordet, og det hele var ret skørt.

En aften jeg kom ind i projektrummet, stoppede alle diskussionerne.

Folkene i it-projektet bad mig om at holde mig for ørerne, bare fordi jeg var kvinde. Det ville jeg ikke finde mig i. Jeg sagde til dem, at de blev nødt til at acceptere, at jeg var deres leder og give mig deres feedback åbent og ærligt.

Men hver gang jeg kom ind i projektrummet, blev folk mere stille.

Til sidst blev jeg nødt til at uddele en artikel fra Harvard Business School med titlen "What makes a team smarter. More women". Her bliver det nemlig understreget, at kvinder i it-projektgrupper gør hele gruppen og dermed projektet bedre.

Til sidst afleverede vi et rigtig godt projekt, og jeg har efterfølgende holdt mange foredrag om, at der skal flere kvinder ind i it-branchen, fordi så bliver projekterne bare bedre.

Khayala Eylazova, senior business development & strategy manager, Microsoft Financing International

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen