"Folkene i it-projektet bad mig om at holde mig for ørerne, bare fordi jeg var kvinde. Det ville jeg ikke finde mig i"

"Folkene i it-projektet bad mig om at holde mig for ørerne, bare fordi jeg var kvinde. Det ville jeg ikke finde mig i. Jeg sagde til dem, at de blev nødt til at acceptere, at jeg var deres leder og give mig deres feedback åbent og ærligt."

Artikel top billede

For fem års tid siden var jeg projektleder i et statsligt it-projekt i Østeuropa, hvor arkitektur-specialister og forskellige konsulenter var fløjet ind fra en masse forskellige lande.

Projektet havde høj prioritet, for hvis vi håndterede det godt, kunne vi få kontrakter med andre stater.

Jeg var den eneste kvinde i projektgruppen, og undervejs gik bølgerne rigtig højt med en masse diskussioner uden filter om de forskellige løsningsmodeller, hvor folk bankede i bordet, og det hele var ret skørt.

En aften jeg kom ind i projektrummet, stoppede alle diskussionerne.

Folkene i it-projektet bad mig om at holde mig for ørerne, bare fordi jeg var kvinde. Det ville jeg ikke finde mig i. Jeg sagde til dem, at de blev nødt til at acceptere, at jeg var deres leder og give mig deres feedback åbent og ærligt.

Men hver gang jeg kom ind i projektrummet, blev folk mere stille.

Til sidst blev jeg nødt til at uddele en artikel fra Harvard Business School med titlen "What makes a team smarter. More women". Her bliver det nemlig understreget, at kvinder i it-projektgrupper gør hele gruppen og dermed projektet bedre.

Til sidst afleverede vi et rigtig godt projekt, og jeg har efterfølgende holdt mange foredrag om, at der skal flere kvinder ind i it-branchen, fordi så bliver projekterne bare bedre.

Khayala Eylazova, senior business development & strategy manager, Microsoft Financing International

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect