Plugin-modstand tager til: Det skal være slut med Flash og Silverlight i din browser

Flash og Silverlight gør din browser sløv og ustabil og skal derfor blokeres, mener flere browser-producenter, der blæser til kamp mod de upopulære plugins.

Artikel top billede

Flash og andre plugin-baserede webteknologier får det sværere og sværere, når browser-leverandørørerne sender nye versioner på markedet.

"Browser-plugins, særligt Flash, har muliggjort nogle af vores favoritoplevelser på nettet, heriblandt videoer og interaktivt indhold. Men plugins giver ofte browseren problemer med stabilitet, performance og sikkerhed."

"Det er ikke en pris, som brugerne skal acceptere," skriver Benjamin Smedberg, en af udviklings-cheferne hos Mozilla i et blogindlæg.

Læs også: Safari-browseren giver kold skulder til Flash, QuickTime, Silverlight og Java

Mozilla har allerede i et stykke tid - på lige fod med flere andre browser-producenter arbejdet på at minimere Flash-indholdet, og nu er tiden kommet til at tage et afgørende skridt:

"Med start i august vil Firefox begynde at blokere bestemt Flash-indhold, der ikke er essentielt for brugeroplevelsen, men vil fortsat understøtte gammelt Flash-indhold."

"Disse og kommende ændringer vil give Firefox-brugerne forbedret sikkerhed, forbedret batteritid, hurtigere indlæsning af sider og bedre responstider i browseren," skriver Benjamin Smedberg.

Han fremhæver, at brugerne også vil komme til at opleve, at browseren crasher mindre ofte.

"For at minimere kompatibilitets-problemerne er ændringerne i første omgang begrænset til en kort, udvalgt liste med Flash-indhold, der kan erstattes med HTML. Vi forventer at føje til denne liste over tid."

Brug HTML i stedet

Allerede fra næste år skrider Mozilla dog til endnu mere drastiske metoder for at udrydde Flash. Fra årsskiftet vil man som bruger af Firefox aktivt skulle klikke på Flash-indhold, før det afspilles - uden untagelser.

"Websider, der i øjeblikket anvender Flash eller Silverlight til video eller spil bør begynde at tage HTML-teknologier i brug så hurtigt som muligt," lyder det klare budskab fra Firefox-producenten.

Før sommerferien kunne vi fortælle, at Apples Safari også er klar til at giver kold skulder til teknologier som Flash, QuickTime, Silverlight og Java.

"Når Safari 10 sendes afsted dette efterår, vil Safari som standard opføre sig som om, at der ikke er installeret legacy plugins på brugernes Macs," lød den opsigtsvækkende besked.

Microsoft har også meldt ud, at selskabets Edge-browser nu kommer til at kunne blokere eksempelvis animationer og annoncer i Flash, medmindre brugeren vælger at klikke på indholdet, og Google har også gang i lignende tiltag i Chrome-browseren.

Allerede i starten af 2015 valgte Google, at HTML5 nu skulle være video-standard på YouTube i stedet for Adobes Flash-teknologi. 

Læs mere:

Safari-browseren giver kold skulder til Flash, QuickTime, Silverlight og Java

It-giganter på stribe blokerer for Flash: Her er konsekvenserne

Det vrimler med spændende browsere - men danskerne er mest til Chrome og Safari

Browser-krigen 2016: Vælger du Chrome, Firefox, Safari, Edge - eller en helt anden browser?

Prøvekørt: Derfor er den nye Vivaldi-browser noget helt særligt

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

    Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S