Puster Samsung og Apple i nakken: Nu vil Huawei være den største smartphone-producent

Kinesiske Huawei har masser af medvind på det globale smartphone-marked og sigter med nye tiltag efter at erobre verdensherredømmet. Det bliver dog lettere sagt end gjort.

Artikel top billede

Foto_ Morten Sahl Madsen.

Det kan godt være, at Samsung og Apple i en årrække har domineret den globale smartphone-scene og står bag de største sællerter på markedet.

Kinesiske Huawei, der typisk er at finde på tredjepladsen i markedsopgørelserne, står dog til at give både Samsung og Apple kamp til stregen i de kommende år og kan ligefrem blive den største smartphone-producent globalt.

Det skriver analysefirmaet ABI Research, der baserer vurderingen på Huaweis høje vækstrater og selskabets strategi på markedet.

"Den kinesiske smartphone-leverandør Huawei fortsætter med at være være modstandsdygtig i et overfyldt og meget konkurrencepræget miljø og sigter efter at blive den største globale smartphone-leverandør om omkring fem år," lyder det fra ABI Research.

Læs også: Test af Huawei P9: Dobbelt kamera og attraktiv pris gør P9 til en god telefon

Analytikerne peger på, at Huawei - hvis missionen skal lykkes - skal gå efter en stærk tilstedeværelse i USA og Vesteuropa, vel at mærke uden at miste momentum på hjemmemarkedet.

"Med en rangering som den tredjestørste smartphone-leverandør globalt målt på volumen forsøger Huawei at udvidde sin rækkevidde ved at udvikle egne chipsets og eget operativsystem baseret på Android," forklarer David McQueen, der er research director hos ABI Research, om det kinesiske selskabs strategi.

Lettere sagt end gjort

Han tilføjer dog samtidig:

"Det kan få succes med chipsets, men mange andre konkurrenter har forsøgt sig med en lignende taktik med OS-udviklingen uden den store succes. Det vil blive svært for Huawei at nå dette mål, selv med et forbedret globalt brand og en øget volumen."

ABI Research fremhæver dog, at Huawei i øjeblikket rammer en god balance imellem at levere billige telefoner til low-end-markederne og samtidig mere teknologisk avancerede og innovative produkter til de mere modne markeder.

Huawei forsøger med selskabets nye strategi at gøre sig uafhængig på chip-området og at skabe et økosystem og stærkere brand med et egenudviklet, Android-baseret styresystem.

Selvom det ifølge ABI Research ikke er nogen dum plan, fremhæver analysefirmaet også, at historien viser, at det er langt lettere sagt end gjort.

De mest solgte smartphones på verdensplan i første kvartal i år var ifølge analysefirmaet Gartner Samsung (23,2 procent), Apple (14,8 procent), Huawei (8,3 procent), OPPO (4,6 procent) og Xiaomi (4,6 procent).

Læs også:

Fremgang igen efter stor nedtur: Her er verdens største smartphone-producenter lige nu

Billige brugte smartphones storsælger - hvorfor betale kassen for en ny?

Midt i nedtur: Apple runder en milliard solgte iPhone-smartphones

Test af Huawei P9: Dobbelt kamera og attraktiv pris gør P9 til en god telefon

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks