Puster Samsung og Apple i nakken: Nu vil Huawei være den største smartphone-producent

Kinesiske Huawei har masser af medvind på det globale smartphone-marked og sigter med nye tiltag efter at erobre verdensherredømmet. Det bliver dog lettere sagt end gjort.

Artikel top billede

Foto_ Morten Sahl Madsen.

Det kan godt være, at Samsung og Apple i en årrække har domineret den globale smartphone-scene og står bag de største sællerter på markedet.

Kinesiske Huawei, der typisk er at finde på tredjepladsen i markedsopgørelserne, står dog til at give både Samsung og Apple kamp til stregen i de kommende år og kan ligefrem blive den største smartphone-producent globalt.

Det skriver analysefirmaet ABI Research, der baserer vurderingen på Huaweis høje vækstrater og selskabets strategi på markedet.

"Den kinesiske smartphone-leverandør Huawei fortsætter med at være være modstandsdygtig i et overfyldt og meget konkurrencepræget miljø og sigter efter at blive den største globale smartphone-leverandør om omkring fem år," lyder det fra ABI Research.

Læs også: Test af Huawei P9: Dobbelt kamera og attraktiv pris gør P9 til en god telefon

Analytikerne peger på, at Huawei - hvis missionen skal lykkes - skal gå efter en stærk tilstedeværelse i USA og Vesteuropa, vel at mærke uden at miste momentum på hjemmemarkedet.

"Med en rangering som den tredjestørste smartphone-leverandør globalt målt på volumen forsøger Huawei at udvidde sin rækkevidde ved at udvikle egne chipsets og eget operativsystem baseret på Android," forklarer David McQueen, der er research director hos ABI Research, om det kinesiske selskabs strategi.

Lettere sagt end gjort

Han tilføjer dog samtidig:

"Det kan få succes med chipsets, men mange andre konkurrenter har forsøgt sig med en lignende taktik med OS-udviklingen uden den store succes. Det vil blive svært for Huawei at nå dette mål, selv med et forbedret globalt brand og en øget volumen."

ABI Research fremhæver dog, at Huawei i øjeblikket rammer en god balance imellem at levere billige telefoner til low-end-markederne og samtidig mere teknologisk avancerede og innovative produkter til de mere modne markeder.

Huawei forsøger med selskabets nye strategi at gøre sig uafhængig på chip-området og at skabe et økosystem og stærkere brand med et egenudviklet, Android-baseret styresystem.

Selvom det ifølge ABI Research ikke er nogen dum plan, fremhæver analysefirmaet også, at historien viser, at det er langt lettere sagt end gjort.

De mest solgte smartphones på verdensplan i første kvartal i år var ifølge analysefirmaet Gartner Samsung (23,2 procent), Apple (14,8 procent), Huawei (8,3 procent), OPPO (4,6 procent) og Xiaomi (4,6 procent).

Læs også:

Fremgang igen efter stor nedtur: Her er verdens største smartphone-producenter lige nu

Billige brugte smartphones storsælger - hvorfor betale kassen for en ny?

Midt i nedtur: Apple runder en milliard solgte iPhone-smartphones

Test af Huawei P9: Dobbelt kamera og attraktiv pris gør P9 til en god telefon

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S