"Der var nogle turister, som spurgte mig, hvorfor det her sted er så specielt, men så måtte jeg skuffe dem og sige, at vi alle sammen bare var her for at spille Pokemon Go"

"Der var nogle turister, som spurgte mig, hvorfor det her sted er så specielt, men så måtte jeg skuffe dem og sige, at vi alle sammen bare var her for at spille Pokemon Go"

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Det er første gang, vi er så velforberedte med musik og sofa.

Vi har været her tre-fire gange før, men tidligere har vi højst haft en stol med. De andre gange har vi været her omkring klokken 13:00, og så er vi her typisk i to-tre timer.

Der er andre gode steder i København, men der er ikke nogen, der er så hyggelige som Bibliotekshaven. Her kommer folk fra alle mulige socialklasser og i alle aldre.

Så på en måde er det lidt som en festival, hvor man møder folk. Der var en anden spiller, som jeg kom til at tale med herinde. Et par dage efter mødte jeg ham igen i den butik, hvor jeg arbejder, så endte vi med at tale om Pokemon Go i 30 minutter.

Så man møder alle mulige folk, og besøger nye steder. Indtil jeg begyndte at spille Pokemon Go anede jeg for eksempel ikke, at Bibliotekshaven eksisterede, men nu har jeg gået 89 kilometer, og Mads har gået 58.

Det har også grebet vildt om sig. De første gange, vi var her, et par dage efter spillet var udkommet, der var her måske 20 mennesker. Nu er her flere hundrede. Og selv i regnvejr er der 50 herinde for at spille.

Der var nogle turister, som spurgte mig hvorfor det her sted er så specielt, men så måtte jeg skuffe dem og sige at vi alle sammen bare var her for at spille Pokemon Go.

(Du kan se hvordan de flere hundrede Pokemon Go-spillere ser ud i galleriet fra Bibliotekshaven)

Tobias Yung fra Ishøj (tv), 20 år og Pokemon Go-spillere i Bibliotekshaven i København

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS