"Der var nogle turister, som spurgte mig, hvorfor det her sted er så specielt, men så måtte jeg skuffe dem og sige, at vi alle sammen bare var her for at spille Pokemon Go"

"Der var nogle turister, som spurgte mig, hvorfor det her sted er så specielt, men så måtte jeg skuffe dem og sige, at vi alle sammen bare var her for at spille Pokemon Go"

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Det er første gang, vi er så velforberedte med musik og sofa.

Vi har været her tre-fire gange før, men tidligere har vi højst haft en stol med. De andre gange har vi været her omkring klokken 13:00, og så er vi her typisk i to-tre timer.

Der er andre gode steder i København, men der er ikke nogen, der er så hyggelige som Bibliotekshaven. Her kommer folk fra alle mulige socialklasser og i alle aldre.

Så på en måde er det lidt som en festival, hvor man møder folk. Der var en anden spiller, som jeg kom til at tale med herinde. Et par dage efter mødte jeg ham igen i den butik, hvor jeg arbejder, så endte vi med at tale om Pokemon Go i 30 minutter.

Så man møder alle mulige folk, og besøger nye steder. Indtil jeg begyndte at spille Pokemon Go anede jeg for eksempel ikke, at Bibliotekshaven eksisterede, men nu har jeg gået 89 kilometer, og Mads har gået 58.

Det har også grebet vildt om sig. De første gange, vi var her, et par dage efter spillet var udkommet, der var her måske 20 mennesker. Nu er her flere hundrede. Og selv i regnvejr er der 50 herinde for at spille.

Der var nogle turister, som spurgte mig hvorfor det her sted er så specielt, men så måtte jeg skuffe dem og sige at vi alle sammen bare var her for at spille Pokemon Go.

(Du kan se hvordan de flere hundrede Pokemon Go-spillere ser ud i galleriet fra Bibliotekshaven)

Tobias Yung fra Ishøj (tv), 20 år og Pokemon Go-spillere i Bibliotekshaven i København

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job