Microsoft skruer kraftigt ned for fortrydelsestid i Windows 10

Microsoft skærer kraftigt ned for den periode, hvor du kan fortryde, at du har opgraderet til Windows 10.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft skærer kraftigt ned for den periode, hvor man som bruger kan fortryde, at man har opgraderet til Windows 10 fra Windows 7 eller Windows 8.

I det seneste år - siden Windows 10 blev lanceret - har man som bruger kunnet fortryde opgraderingen og rulle tilbage til sin tidligere Windows-version i 30 dage.

Med den nyeste opdatering - Anniversary Update - er denne periode imidlertid blevet reduceret til blot 10 dage.

Det betyder, at det er umuligt at fortryde sit valg 10 dage efter, at man har opgraderet til Windows 10.

Mappe slettes

Til tilbagerulningen anvender Microsoft en metode, hvor systemet på computeren automatisk gemmer en særlig mappe, der indeholder den ældre version af styresystemet.

Denne mappe indeholder typisk op til fem gigabyte data, som automatisk slettes, når fortrydelses-perioden udløber.

Ifølge Microsoft skyldes beslutningen, at selskabet kan se, at langt de fleste brugere, som fortryder opgraderingen til Windows 10, vælger at rulle tilbage inden for ganske få dage.

Derfor giver det ikke mening at kræve, at det gamle system optager lagerplads i helt op til en måned, mener selskabet.

"Vi har derfor ændret indstillingerne til 10 dage for at frigøre den storage-plads, som kopien af det ældre system har optaget," lyder det fra Microsoft i en mail til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Det spiller ganske givet også ind, at Microsoft har lukket for muligheden for at opgradere til Windows 10 uden at betale for det.

Det skete et år efter lanceringen.

Du kan læse mere om, hvor meget Windows 10 nu koster her: Så meget kommer styresystemet til at koste

Men indførelsen af betaling for Windows 10 giver det for Microsoft langt mindre mening at tilbyde en lang fortrydelsesperiode, da det formodes, at brugere, der betaler for at opgradere til systemet, er langt mere motiverede til at beholde det.

Samtidig regner Microsoft med, at antallet af Windows 7- og 8-brugere, der opgraderer, falder dramatisk.

Læs også:

Kæmpeopdatering af Windows 10 på trapperne: Disse nye features og ændringer på vej

Seks ting du bør tjekke efter download af den store opdatering til Windows 10

Har du endnu ikke modtaget den store opdatering af Windows 10? Sådan henter du den selv

Ny bølge af opgraderinger fra Windows 7 til Windows 10: Her er forklaringen fra Microsoft Danmark

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS