Nyt dansk fiber- og energiselskab en realitet: Får navnet 'Eniig'

Fusionen af EnergiMidt og Himmerlands Elforsyning skaber ikke bare en ny og større spiller på det danske bredbåndsmarked. Det bliver også under et helt nyt navn: Eniig.

Artikel top billede

Fusionen af EnergiMidt og Himmerlands Elforsyning betyder, at der bliver skabt en ny stor spiller på det danske bredbåndsmarkedet, hvor selskabet vil levere fibernet ved siden af naturligvis alle energi-aktiviteterne

EnergiMidt og HEF kommer dog også til at få et helt nyt navn som ét selskab.

Fremover skal selskabet hedde Eniig, meddeles det på selskabets hjemmeside.

"Jeg er både glad og stolt over i dag at kunne præsentere Eniig som vores nye koncernnavn. Vi er i fuld gang med at gennemføre en fusion mellem to ligeværdige parter. Vi ligner hinanden meget, både når det gælder virksomhedskultur, visioner og værdier."

"Derfor har det været vigtigt for os at skabe en ny, fælles identitet, som vi alle kan se os selv i. For der er rigtig meget, som vi er enige om," udtaler administrerende direktør Martin Romvig.

Læs også: Efter heftige milliard-investeringer: Nu er der opbrud i den danske fiberbranche

Fusionen blev indgået juridisk i slutningen af juni, og med det nye Eniig-navn på plads er selskabet nu for alvor klar til at begynde arbejdet som ét, fælles selskab.

"Er man enig, er man sammen om noget. Enige om at gå efter de bedste løsninger med samarbejdspartnere, kommuner og kunder i lokalområderne," lyder det fra Jan Skytte Pedersen, bestyrelsesformand i Eniig.

Eniig-koncernen har 950 ansatte og får hovedsæde i Silkeborg, hvor også fiber-forretningen placeres.

Også i Aalborg kommer der en stor afdeling, ligesom der vil være Eniig-afdelinger i Herning, Skive og Støvring.

I sidste uge kunne Computerworld fortælle, at Søren Lindgaard har sagt sin stilling som it-direktør i Region Syddanmark op, fordi han havde fået job som direktør i fiber- og indholdsvirksomheden i Energimidt og Himmerlands Elforsyning - altså det nye Eniig.

Læs også:

It-direktør i Region Syddanmark fratræder: Skifter til topstilling i fiberselskab

Efter heftige milliard-investeringer: Nu er der opbrud i den danske fiberbranche

Fiber-direktør trækker sig: Tabte kampen om toppost efter stor-fusion

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS