"Det vakte en del jubel, da den store BMW ikke kunne overhale min hjemmebyggede el-handicapscooter."

"Det vakte en del jubel, da den store BMW ikke kunne overhale min hjemmebyggede el-handicapscooter."

Artikel top billede

"Den hjemmebyggede el-handicapscooter, der senere skulle sætte hastighedsrekord og komme i Guinness Rekordbog, blev første gang fremvist på et bilshow.

Jeg stillede op i show-klassen, hvor man skal køre alene på banen. Normalt kører man ellers to og to mod hinanden.

Af en eller anden grund var en stor BMW-femhundrede-et-eller-andet med chip-tuning, alufælge og det hele alligevel kørt frem på banen ved siden af.

Jeg tænkte, at jeg ville løbe ind i et solidt nederlag, men da vi satte i gang, og jeg kiggede over på den anden bane, så var den der ikke.

Anden gang jeg kiggede, havde den stadig ikke overhalet mig.

Da jeg kiggede mig over skulderen for tredje gang, var BMW'en stadig ikke kommet forbi min handicap-scooter.

Selv om BMW'en på de sidste meter lige akkurat kom foran, så var det altså ret vildt at give baghjul til en muskelbil på min el-scooter.

Senere slog scooteren da også verdensrekorden for handicap-køretøjer med 133 kilometer i timen.

Det næste mål er nu at gøre den hurtigere end en Tesla og sætte en ny verdensrekord."

Klaus "Motornissen" Nissen, fartgal opfinder, tidligere Guinness-rekordindehaver og el-køretøjskonsulent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job