10 gange hurtigere: Du kan (snart) prøve Intels vilde SSD-teknologi - i skyen

Intels Optane-teknologi kommer til at mangedoble SSD-hastighederne og kan revolutionere, hvordan datacentre fordeler opgaven mellem storage og hukommelse.

Artikel top billede

Optane-teknologien, udvikler i samarbejde med Micron, kommer både til at drive SSD-drev og DIMM-hukommelse.

Intels kommende, opdaterede SSD-drev, kaldet Optane, er klar til sidst i 2016.

Det er godt nyt for både firmaer og entusiaster, som ser frem til SSD-drev med en hastighed, som er op til 10 gange højere end i dag.

Med de hastigheder kan Optane-drevene, som bruger den såkaldte 3D Xpoint-teknologi, også anvendes til nogle af de opgave, som vi i dag traditionelt bruger RAM-klodser til.

Det kræver dog, ifølge Intel, en del ændringer for, at eksisterende enterprise-software kan udnytte Optane-drevene som en ekstra del af hukommelsen.  

Derfor planlægger Intel inden for kort tid at stille gratis test-muligheder via cloud-teknologi til rådighed for enterprise-brugere, så de kan teste tunge opgaver inden for eksempel finans-it eller machine learning. Det skriver PC World US.

Intel har dog til gode at levere en dato for, hvornår adgangen til de gratis cloud-værktøjer åbner.

Ifølge PC World US kommer Intel som en del af firmaets nye hukommelses-fokus også til at producere DIMM-hukommelse baseret på 3D Xpoint-teknologien i 2017.

Læs også: Lækket dokument: Nye diske fra Intel får næsten evigt liv

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect