USA vil indsamle data om dig fra sociale medier når du besøger landet - privacy-grupper protesterer

En række organisationer protesterer mod USA's planer om at begynde at indsamle data fra sociale medier på udlændinge, der vil besøge USA.

Artikel top billede

Flere organisationer protesterer mod et forslag, som det amerikanske Department of Homeland Security - der står for beskyttelse af amerikansk territorium mod eksempelvis terrorangreb og naturkatastrofer - har fremsat.

Homeland Security ønsker at indsamle data og info fra de sociale medier på udlændinge inden for en række kategorier, der ønsker at besøge USA.

De fleste rejsende til USA får visa via det såkaldte visa-waiver-program, hvor man online og meget hurtigt kan anskaffe sig visa op til 60 dages besøg - både som turist og i forbindelse med arbejde.

Homeland Security ønsker at kunne indhente data fra de rejsendes sociale medie-profiler i forbindelse med, at de ansøger om visa gennem visa-waiver-programmet.

Dårlig ide

Men det er en meget dårlig ide, som vil kunne få alvorlige konsekvenser, mener organisationerne, der alle arbejder inden for fremme af rettogheder, demokrati, frihed og lignende.

De tæller således American Civil Liberties Union, Center for Democracy & Technology samt Electronic Frontier Foundation.

"Dette program vil krænke privatlivets fred, og det kan ramme retten til frit at udtrykke sig. Og så vil det endda være ineffektivt og uoverskueligt dyrt og besværligt at holde i gang," hedder det i et åbent brev, som du kan læse her.

Forslaget fra Homeland Security - som du kan læse her - vil give 'større gennemsigtighed,' har det lydt.

"Indsamling af data fra sociale medier vil forbedre den nuværende efterforskningsmæssige proces og sikre DHS større klarhed over og indsigt i mulige forbryderiske aktiviteter og forbindelser," lyder fra Homeland Security.

Vil forbedre efterforskning

Her peger man også på, at indsamlingen vil give 'yderligere værktøj, som analytikere og efterforskere vil kunne anvende til bedre at analysere og efterforske sager."

I forslaget hedder det ganske vist, at det skal være frivilligt at give tilladelse til de amerikanske myndigheder at indhente info fra de udenlandske besøgendes sociale profiler.

Ikke desto mener de protesterende organisationer, at det også vil kunne give anledning til nærmere undersøgelse, hvis en besøgende ikke giver tilladelse.

Og ordningen vil aldrig kunne blive så effektiv, at det vil kunne forsvare krænkelsen af privatlivets fred, mener organisationerne.

"Det er ikke sandsynligt, at personer, der udgør en trussel mod USA, frivilligt vil afgive oplysninger, der kan forbinde dem med informationer, som vil kunne rejse spørgsmål om, hvorvidt de skal lukkes ind i USA eller ej," hedder det.

I stedet vil forslaget føre til øget overvågning og krænke mange besøgendes privatliv.

Desuden øger forslaget risikoen for racisme, i det forslaget typisk vil ramme personer fra de arabiske og muslimske lande, hvis brugernavne, opdateringer, kontakter og sociale forbindelser sandsynligvis vil blive nøjere gennemgået end andres, mener organisationerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    KMD A/S

    Cloud-løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car