Dansk webhotel hacket for anden gang

Det danske webhotel D-Hosting er for anden gang inden for tre uger blevet ramt af hackere, som ser ud til at komme fra Brasilien. De har erstattet forsiden hos 250 kunder. Webhotellet havde ellers forsøgt at sikre sig efter sidste angreb, men en enkelt indstilling var glemt. D-Hostings serverhotel Acomma overtager nu ansvaret for sikkerheden.

Der var tale om det andet hackerangreb på tre uger, da cirka 250 kunder hos det danske webhotel D-Hosting torsdag fik deres hjemmesider erstattet med en tekst fra hackergruppe, der giver det udseende af at komme fra Brasilien.

Det første angreb fandt sted 4. maj, hvor kunderne også fik deres sider erstattet med en brasiliansk tekst. Det kaldes også webgraffiti eller et mass defacement.

D-Hosting har selv stået for softwaren på serverne og ellers været kunde hos serverhotellet Acomma, der leverer selve forbindelsen til internettet.

- De hev fat i os, da det gik ud over dem sidst, og vi har været inde at tjekke sikkerheden. Vi kommer fremover til at stå for sikkerheden på deres maskiner, hvor vi også begynder med backup fire gange dagligt, fortæller Palle Svendsen, driftsansvarlig hos Acomma.

Glemte safemode

Torsdagens hackerangreb skyldes ifølge Palle Svendsen, at D-Hosting efter sidste hackerangreb gennemførte en række ændringer, men glemte en ændring i det såkaldt safemode-parameter. Det var den samme fejl, der i april ramte 1.000 kunder hos webhotellet Fairhost fra firmaet Acra Networks.

D-Hosting har i alt fire servere, men kun en enkelt server og cirka 250 kunder blev ramt af hackerne. Palle Svendsen er ikke klar over, om enkelte kunder har mistet data.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra D-Hosting eller Dennis Overskov, som på forskellige debatfora oplyser, at det er ham, der står bag webhotellet D-Hosting.

Ifølge Erhvervs- og Selskabsstyrelsens CVR-register blev selskabet bag D-Hosting lukket 31. marts i år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos