Dansk webhotel hacket for anden gang

Det danske webhotel D-Hosting er for anden gang inden for tre uger blevet ramt af hackere, som ser ud til at komme fra Brasilien. De har erstattet forsiden hos 250 kunder. Webhotellet havde ellers forsøgt at sikre sig efter sidste angreb, men en enkelt indstilling var glemt. D-Hostings serverhotel Acomma overtager nu ansvaret for sikkerheden.

Der var tale om det andet hackerangreb på tre uger, da cirka 250 kunder hos det danske webhotel D-Hosting torsdag fik deres hjemmesider erstattet med en tekst fra hackergruppe, der giver det udseende af at komme fra Brasilien.

Det første angreb fandt sted 4. maj, hvor kunderne også fik deres sider erstattet med en brasiliansk tekst. Det kaldes også webgraffiti eller et mass defacement.

D-Hosting har selv stået for softwaren på serverne og ellers været kunde hos serverhotellet Acomma, der leverer selve forbindelsen til internettet.

- De hev fat i os, da det gik ud over dem sidst, og vi har været inde at tjekke sikkerheden. Vi kommer fremover til at stå for sikkerheden på deres maskiner, hvor vi også begynder med backup fire gange dagligt, fortæller Palle Svendsen, driftsansvarlig hos Acomma.

Glemte safemode

Torsdagens hackerangreb skyldes ifølge Palle Svendsen, at D-Hosting efter sidste hackerangreb gennemførte en række ændringer, men glemte en ændring i det såkaldt safemode-parameter. Det var den samme fejl, der i april ramte 1.000 kunder hos webhotellet Fairhost fra firmaet Acra Networks.

D-Hosting har i alt fire servere, men kun en enkelt server og cirka 250 kunder blev ramt af hackerne. Palle Svendsen er ikke klar over, om enkelte kunder har mistet data.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra D-Hosting eller Dennis Overskov, som på forskellige debatfora oplyser, at det er ham, der står bag webhotellet D-Hosting.

Ifølge Erhvervs- og Selskabsstyrelsens CVR-register blev selskabet bag D-Hosting lukket 31. marts i år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo