Samsung stopper brat salget af ny top-smartphone: Risikerer at bryde i brand

Samsung stopper med omgående virkning al salg af den nye Note 7-smartphone, fordi telefonen risikerer at bryde i brand. Samtidig tilbagekaldes allerede solgte telefoner over hele verden.

Artikel top billede

Samsungs spritnye Note 7-smartphone, som selskabet lancerede i sidste måned, er blevet fremhævet som et seriøst bud på, hvordan Samsung kan få rettet op selskabets pressede økonomi:

Læs mere om det her.

Nu risikerer Note 7 dog at få den stik modsatte effekt for Samsung.

En stribe internationale medier, heriblandt The Guardian skriver, at Samsung omgående stopper salget af Note 7 på grund af meldinger om, at telefonen kan bryde i brand.

Det er batterierne, den er gal med i Note 7, og der har indtil videre været i hvert fald 35 sager, hvor telefoner er eksploderet eller brudt i brand under opladningen.

Samsung: Et spørgsmål om kundernes sikkerhed
Samtidig har det sydkoreanske selskab netop udsendt en kort udtalelse.

Her bekræfter Samsung blandt andet de 35 sager og skriver samtidig, at der er sat gang i yderligere undersøgelser af problemet med batterierne: 

"Da vores kunders sikkerhed har absolut højeste prioritet hos Samsung, har vi dog stoppet salget af Note 7."

"For kunder, der allerede har Galaxy Note 7-enheder, vil vi frivilligt erstatte den nuværende enhed med en ny over de kommende uger."

"Vi anerkender det besvær, dette kan skabe i markedet, men dette er for at sikre, at Samsung fortsætter med at levere produkter af højeste kvalitet til vores kunder."

"Vi arbejder tæt sammen med vores partnere for at sikre, at oplevelsen med at få en erstatning er så behagelig som muligt."

Bryder i brand 
Se et eksempel på en Note 7, der er brudt i brand:


Læs også:

Ikke bare en stor smartphone med stylus: Samsungs Note 7 får afgørende betydning

Prøvekørt Samsung Note 7: Tynd, lækker og med en rigtig fin stylus

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S