Artikel top billede

Havde forventet et salg på 10.000 styk - nu runder Raspberry Pi eksemplar nummer 10 millioner

Den lille Raspberry Pi-computer runder 10 millioner solgte eksemplarer fire år efter lanceringen - 1.000 gange flere end forventet.

Egentlig havde folkene bag den lille, simple Raspberry Pi-computer forventet, at den lille maskine ville sælge i omkring 10.000 eksemplarer i alt, da den blev lanceret for fire år siden.

Den simple computer vist sig imidlertid at ramme rent i et uopfyldt behov, som blev åbenlyst allerede kort efter præsentationen.

Her måtte selskabet bag Raspberry Pi, Raspberry Pi Foundation, på grund af stor efterspørgsel midlertidigt suspendere en del ordrer.

Fornylig rundende salget nummer 10 millioner solgte Raspberry Pi-computer. Og der er fortsat ingen tegn på, at efterspørgslen er begyndt at falde.

"Da vi lancerede troede vi, at vi i hele enhedens levetid ville nå op på omkring 10.000 enheder -hvis vi var heldige," skriver stifter Eben Upton i en blogpost.

Dengang var forventningen, at Raspberry Pi primært ville vinde gehør hos børn.

"Der var ingen forventning om, at voksne ville anvende Raspberry Pi, ingen forventning om kommerciel succes og helt sikkert ingen forventning om, at vi efter fire år ville producere titusinder af enheder hver dag og eksportere Raspberry Pi til hele verden," skriver han.

Læs også:

10 enkle - men praktiske - opgaver, som alle kan udføre med en Raspberry Pi

Revolutionerende lommecomputer: Sådan bringer Raspberry Pi programmering ned i øjenhøjde

Ny Raspberry Pi 3 er 10 gange hurtigere end den første Pi

Ny ekstremt billig computer klar: Raspberry Pi Zero koster blot 35 kroner - og den fungerer

Nu får Raspberry Pi sin helt egen harddisk i husmandsstørrelse




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere