Microsoft fyrer - igen - medarbejdere: Her rammer fyringsrunderne denne gang

Ny omgang fyringer i Microsoft koster Skype-kontor livet. Det er dog blot en lille brik i det store Microsoft-puslespil, der i de seneste år har kostet mange tusinde medarbejdere jobbet - selvom Microsoft skovler penge ind.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Microsoft har over den seneste uge igen haft travlt med at udstede fyresedler til ansatte.

Mest opsigtsvækkende er det, at Microsoft ganske enkelt lukker ned for Skype-afdelingen i London.

Til Financial Times udtaler Microosoft, at selskabet har besluttet at forene nogle af de roller, der er forbundet med Skype og Yammer.

Det koster 220 af de omkring 400 Microsoft-medarbejdere i London jobbet, og det vækker ikke mindst opsigt, fordi Skype som bekendt blev født her i Europa, men altså nu ser ud til at skulle føres videre fra Microsofts hovedkvarter i Redmond i USA.

Ifølge ZDNet har Microsoft dog i sidste uge også afskediget yderligere 300 medarbejdere i blandt andet i Seattle-området.

Microsoft annoncerede i maj i år, at der skulle nedlægges 1.850 stillinger som følge af de ringe resultater i mobil-divisionen.

Læs om det her: Efter katastrofale salgstal: Ny stor fyringsrunde i Microsoft

Allerede i juli lød det så fra selskabet, at der skulle nedlægges yderligere 2.850 stillinger.

De nye fyringsrunder kommer efter, at Microsoft over de seneste år har skåret ned med omkring 18.000 stillinger under Satya Nadella.

Mens fyringerne har fundet sted en række steder i Microsofts enorme forretning, så er det ikke mindst i mobil-divisionen, at der er skåret ekstra dybt.

Blandt andet måtte Microsoft sidste år fyre 7.800 medarbejdere på grund af udfordringerne på mobil- og smartphonemarkedet.

Læs også: Ingen vej uden om fyringer: Men tvivler Microsoft-ansatte på Satya Nadella?

Da det skete i juli sidste år, foretog Microsoft samtidig en kæmpe-afskrivning på omkring 51 milliarder kroner på købet af Nokias mobil-division, som Microsoft i sin tid overtog for omkring 40 milliarder danske kroner.

Microsoft skovler milliarder ind

Fyringsrunderne i Microsoft betyder dog ikke, at softwaregiganten ikke generelt er godt kørende.

I det seneste årsregnskab havde Microsoft en global omsætning på over 85 milliarder dollars - omkring 561 milliarder kroner - og selskabet landede et nettoresultat på godt 111 milliarder danske kroner.

Antallet af ansatte i Microsoft var i det seneste årsregnskab registreret til at være 114.000.

Her i Danmark har Microsoft Danmark 550 medarbejdere og Microsoft Business Solutions har 300 medarbejdere.

De to afdelinger blev sidste år samlet i Microsofts nye danske hovedkvarter i Lyngby:

Læs om det her:

Store forandringer i Microsoft Danmarks nye hovedkvarter: Sådan bliver hverdagen for de ansatte

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job