Microsoft fyrer - igen - medarbejdere: Her rammer fyringsrunderne denne gang

Ny omgang fyringer i Microsoft koster Skype-kontor livet. Det er dog blot en lille brik i det store Microsoft-puslespil, der i de seneste år har kostet mange tusinde medarbejdere jobbet - selvom Microsoft skovler penge ind.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Microsoft har over den seneste uge igen haft travlt med at udstede fyresedler til ansatte.

Mest opsigtsvækkende er det, at Microsoft ganske enkelt lukker ned for Skype-afdelingen i London.

Til Financial Times udtaler Microosoft, at selskabet har besluttet at forene nogle af de roller, der er forbundet med Skype og Yammer.

Det koster 220 af de omkring 400 Microsoft-medarbejdere i London jobbet, og det vækker ikke mindst opsigt, fordi Skype som bekendt blev født her i Europa, men altså nu ser ud til at skulle føres videre fra Microsofts hovedkvarter i Redmond i USA.

Ifølge ZDNet har Microsoft dog i sidste uge også afskediget yderligere 300 medarbejdere i blandt andet i Seattle-området.

Microsoft annoncerede i maj i år, at der skulle nedlægges 1.850 stillinger som følge af de ringe resultater i mobil-divisionen.

Læs om det her: Efter katastrofale salgstal: Ny stor fyringsrunde i Microsoft

Allerede i juli lød det så fra selskabet, at der skulle nedlægges yderligere 2.850 stillinger.

De nye fyringsrunder kommer efter, at Microsoft over de seneste år har skåret ned med omkring 18.000 stillinger under Satya Nadella.

Mens fyringerne har fundet sted en række steder i Microsofts enorme forretning, så er det ikke mindst i mobil-divisionen, at der er skåret ekstra dybt.

Blandt andet måtte Microsoft sidste år fyre 7.800 medarbejdere på grund af udfordringerne på mobil- og smartphonemarkedet.

Læs også: Ingen vej uden om fyringer: Men tvivler Microsoft-ansatte på Satya Nadella?

Da det skete i juli sidste år, foretog Microsoft samtidig en kæmpe-afskrivning på omkring 51 milliarder kroner på købet af Nokias mobil-division, som Microsoft i sin tid overtog for omkring 40 milliarder danske kroner.

Microsoft skovler milliarder ind

Fyringsrunderne i Microsoft betyder dog ikke, at softwaregiganten ikke generelt er godt kørende.

I det seneste årsregnskab havde Microsoft en global omsætning på over 85 milliarder dollars - omkring 561 milliarder kroner - og selskabet landede et nettoresultat på godt 111 milliarder danske kroner.

Antallet af ansatte i Microsoft var i det seneste årsregnskab registreret til at være 114.000.

Her i Danmark har Microsoft Danmark 550 medarbejdere og Microsoft Business Solutions har 300 medarbejdere.

De to afdelinger blev sidste år samlet i Microsofts nye danske hovedkvarter i Lyngby:

Læs om det her:

Store forandringer i Microsoft Danmarks nye hovedkvarter: Sådan bliver hverdagen for de ansatte

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S