Forsker bryder pinkode til iPhone med udstyr for blot 700 kroner

FBI sagde, det var umuligt, men en forsker fra Cambridge har fundet en metode til at bryde en iPhones pinkode med hardware-udstyr for godt 700 kroner.

Artikel top billede

Normalt har man seks forsøg til at låse en iPhone op, før telefonen låser sig selv i selvforsvar mod potentielle kriminelle.

Men en forsker fra University of Cambridges afdeling for computer science har fundet en måde at klone en iPhones hukommelseschip på, så man får et uendeligt antal forsøg på at bryde koden på en låst iPhone og derved åbner for al indhold på iPhonen. 

Det skriver BBC.

Det er en metode, som FBI ellers mente ikke kunne anvendes, da forbundspolitiet i forbindelse med et terrorangreb i San Bernadino i december 2015 ville have åbnet telefonen.

FBI forsøgte dengang at presse Apple til at låse terroristens telefon op ved at programmere en bagdør ind i telefonens software. Men da Apple nægtede, betalte FBI sig angiveligt til at få låst telefonen op hos et privat sikkerhedsselskab.

Nu viser dr. Sergei Skorobogatov fra University of Cambridge hvor nemt det egentlig er at bryde en iPhone 5C's pinkode.

For flere tekniske informationer kan du se videoen, hvor han viser fremgangsmåden med hardware, der samlet set har kostet omkring 700 kroner i elektroniske dele.

Kloner hele systemet

I videoen forklarer Sergei Skorobogatov, hvordan han fandt ud af metoden, hvor den indbyggede hukommelseschip, en nand-chip, kommunikerer med telefonen, så han kan klone chippen.

Derudover fik han modificeret en iPhone, så han let kunne tilføje og fjerne nand-chippen i processen. Herefter forsøger han at låse telefonen op.

Han slukker derefter telefonen og udskifter systemet med en ny klon af iPhone-systemet. Den nye klon har sit antal af forsøg nulstillet, så han igen har seks forsøg. Denne proces kan gentages i det uendelige.

At finde en kode med fire cifre vil tage omkring 40 timer, mens det vil tage flere hundrede timer at finde en kode med seks cifre. Ikke desto mindre kan pinkoden brydes, og med en mere avanceret opstilling er det måske også muligt at gøre det samme med nyere iPhones som en iPhone 6.

Læs også: Apple dømt til at låse massemorders iPhone op: Sådan kan dommen ramme alle iPhone-brugere

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job