Ny direktør i Google Danmark - skifter fra Microsoft til Google

Opdateret: Malou Aamund bliver ny direktør i Google Danmark og forlader dermed sin toppost i Microsoft.

Artikel top billede

Google Danmark har efter mere end tre måneders søgning nu fundet en ny direktør.

Det bliver tidligere medlem af Folketinget og nuværende Microsoft-topchef Malou Aamund, der fremover skal stå i spidsen for Google. 

"Malou Aamund kommer per 5. december 2016 til at lede Googles danske initiativer fra kontoret i København," meddeler Google. 

"En opgave, der indebærer ledelse af Googles team i Danmark, det overordnede ansvar for relationen med danske kunder og partnere, samt at fortsætte Googles aktive stemme i digitaliseringsdebatten i Danmark," lyder det videre i en pressemeddelelse.  

Malou Aamund skifter dermed til Google efter en årrække med flere topposter hos Microsoft, både lokalt her i Danmark og internationalt.

Hun blev så sent som i marts i år forfremmet i Microsoft, da hun fik ansvaret for Windows i 12 vesteuropæiske lande.

Malou Aamund har tidligere også haft en række topposter i IBM.

Google-direktør sagde selv op

Stillingen som direktør i Google Danmark blev ledig, da Peter Friis efter næsten 11 år som direktør i maj meddelte, at det var blevet tid til at give faklen videre.

Peter Friis skal i stedet være chef for Google i Nordeuropa - læs mere om det her.

"Jeg er umådeligt glad for, at Malou har takket ja til jobbet. Med Malou ved styrepinden har vi en enormt stærk og alsidig holdopstilling i Danmark, der for alvor kan gøre en forskel for Googles danske kunder og partnere, og forhåbentligt også for Danmarks digitale fremtid," udtaler Peter Friis.

"Netop digitaliseringen har stået højt på min dagsorden længe, og kommer også til at gøre det for både Malou og mig selv fremadrettet. Jeg glæder mig til at give stafetten videre, og kunne ikke forestille mig en bedre person at give den videre til," lyder det fra Peter Friis.

Vil først tale om Google den 5. december

Jobskiftet fra Microsoft til Google er ekstra interessant, da de to it-giganter på en lang række områder er konkurrenter.

Det er formentlig også forklaringen på, at Malou Aamund ifølge pressemeddelelsen først vil udtale sig om det nye job den 5. december, når hun tiltræder hos Google. 

Læs også:

Direktør stopper i Google Danmark - Google søger ny dansk topchef

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Systematic

    Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

    Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job