"Da vi blev børsnoteret, slog vi et lille hak i universet"

Zendesk-stifteren Morten Primdahl fortæller om den dag, da det gik op for ham, at han havde fået succes.

Artikel top billede

Folk spørger mig tit: "Hvornår vidste du, at I var succesrige?" Men sandheden er, at jeg aldrig har set mig selv som succesrig. Når jeg ser mig omkring, har jeg altid kun set problemer, der skal løses.

Men hvis folk presser mig på spørgsmålet, så er det svært at ignorere dagen, hvor Zendesk bliver børsnoteret. Den dag lavede vi et lille hak i universet.

Dagen starter med, at vi mødes klokken halv otte om morgenen i lobbyen på vores hotel i New York. Herfra går vi alle sammen over til New York Stock Exchange på Wall Street, hvor vi skal åbne børsen. 

Da vi ankommer bliver vi slået helt bagover, da vi ser, at der på fronten af bygningen hænger et kæmpe flag med vores logo, og indenfor på børsen står der Zendesk på alle skærmene.

Da klokken slår 9.30, og børsen skal åbne, bliver vi kaldt op på en balkon. Her ringer vi med en klokke og trykker på en knap, og så er handlen sat i gang. 

Bagefter går vi ud og fejrer det med nogle cocktails og nogle sandwiches. Senere på dagen tager vi et fly hjem til San Francisco, og næste morgen står vi alle sammen med en kost i hånden og er frivillige gadefejere i Tenderloin, der er det kvarter i San Francisco, hvor vores hovedkvarter ligger.

Morten Primdahl (til højre på billedet), stifter og CTO, Zendesk.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Mainframe and .NET Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S