"Da vi blev børsnoteret, slog vi et lille hak i universet"

Zendesk-stifteren Morten Primdahl fortæller om den dag, da det gik op for ham, at han havde fået succes.

Artikel top billede

Folk spørger mig tit: "Hvornår vidste du, at I var succesrige?" Men sandheden er, at jeg aldrig har set mig selv som succesrig. Når jeg ser mig omkring, har jeg altid kun set problemer, der skal løses.

Men hvis folk presser mig på spørgsmålet, så er det svært at ignorere dagen, hvor Zendesk bliver børsnoteret. Den dag lavede vi et lille hak i universet.

Dagen starter med, at vi mødes klokken halv otte om morgenen i lobbyen på vores hotel i New York. Herfra går vi alle sammen over til New York Stock Exchange på Wall Street, hvor vi skal åbne børsen. 

Da vi ankommer bliver vi slået helt bagover, da vi ser, at der på fronten af bygningen hænger et kæmpe flag med vores logo, og indenfor på børsen står der Zendesk på alle skærmene.

Da klokken slår 9.30, og børsen skal åbne, bliver vi kaldt op på en balkon. Her ringer vi med en klokke og trykker på en knap, og så er handlen sat i gang. 

Bagefter går vi ud og fejrer det med nogle cocktails og nogle sandwiches. Senere på dagen tager vi et fly hjem til San Francisco, og næste morgen står vi alle sammen med en kost i hånden og er frivillige gadefejere i Tenderloin, der er det kvarter i San Francisco, hvor vores hovedkvarter ligger.

Morten Primdahl (til højre på billedet), stifter og CTO, Zendesk.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S