Kunderne er klar: Fingeraftrykket kan blive nøglen til digitale betalinger

Kunderne i de digitale butikker er klar til at bruge biometri for at højne sikkerheden. Specielt én model er populær.

Artikel top billede

Biometri og to-faktor sikkerhed er to områder, vi ikke kommer udenom i fremtidens digitale betalingsformer.

På trods af at NemID i to-faktorløsninger er udskældt, og biometrien måske ikke helt er slået igennem endnu, så viser brugerne velvilje over for de to begreber i forbindelse med digitale betalinger.

Det viser en undersøgelse som kreditkort-giganten Visa har foretaget blandt 14.236 adspurgte personer i syv europæiske lande.

Undersøgelsen viser, at 2/3 af forbrugere gerne vil anvende biometrik, når de skal betale, og at 75 procent faktisk anser to-faktorgodkendelse som en sikker løsning, gerne i forbindelse med en biometrisk kobling.

To-trinsgodkendelse inkluderer noget, du har, som et kort eller en mobilenhed noget du er, som en biometrik eller noget du ved, som en pinkode eller et password.

Fingeraftryksgenkendelse er nok den mest populære form for biometrik, men der er flere forskellige svar på, hvordan man kan tackle den udfordring.

Det kan du læse mere om her: Biometrien på vej til din telefon og computer: Disse tre løsninger skal afløse 1234 og password1

Også modtagerne af de digitale betalinger ser en fordel i større sikkerhed i betalingerne.

Både fordi, der svindles i forbindelse med køb, og så har online-butikker også meget at vinde, da næsten hver tredje kunde opgiver et browser-baseret køb på grund af processen for betalingssikkerhed.

"En af de største udfordringer for biometrik er de situationer, hvor biometrien er den eneste form for godkendelse. Det kan resultere i et falsk positiv eller falsk negativ resultat, fordi biometrik, i modsætning til en pinkode, som enten tastes korrekt eller forkert, ikke er en binær måling men er baseret på sandsynligheden for et match," fortæller Jonathan Vaux, chef for innovationspartnerskaber i Visa og fortsætter:

"Biometrik fungerer bedst, når det er kombineret med andre faktorer, som enheden, geolokationsteknologi eller med en supplerende verifikation."

Han mener altså, at der vi skal tage en lang række teknologier i betragtning, som kan bidrage til bedre start-til-slut-oplevelse for de digitale betalinger.

Læs også: Atea leverer it-løsning i Somaliland: "En stor og meget anderledes oplevelse at arbejde i et så fremmed land"

Hælder mest til iris og fingeren

En af konklusionerne i undersøgelsen viser, at diskretion og fortrolighed med biometriske metoder er vigtige faktorer.

Med mobile betalinger er fingeraftryksgenkendelse nok den mest fordelagtige form for biometrisk betaling på grund af den enkle tilgang og gode sikkerhed.

Hovedparten af forbrugere ser da også fingeraftryk som den mest sikre efterfulgt af iris-scanning.

Teknologier, der anvendes af henholdsvis Apple og Samsung på telefonerne.

Læs også: Biometrien på vej til din telefon og computer: Disse tre løsninger skal afløse 1234 og password1

Ansigtsgenkendelse som Microsoft eksempelvis anvender, opnår knap så meget tillid.

Cirka 15 procent anser denne form for sikker nok.

Læs også:

Biometrien på vej til din telefon og computer: Disse tre løsninger skal afløse 1234 og password1

Atea leverer it-løsning i Somaliland: "En stor og meget anderledes oplevelse at arbejde i et så fremmed land"

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S