Du kommer til at droppe dit faste job: I fremtiden kommer vi (næsten) alle til at arbejde freelance

Interview: The gig economy er over os - og det vil påvirke vores arbejdsmarked og vores samfund. Det har vi talt med Joe Griston fra Freelancer.com om.

Artikel top billede

Med 20 millioner brugere på verdensplan er australske Freelancer.com en af de førende eksponenter, for det man i den engelsksprogede verden kalder for "the gig economy."

Det er en ny økonomi af småjobs, og konsekvensen af dens fremvækst kan blive, at mange af os i fremtiden ikke vil have faste ansættelser, med faste lønninger og ret til ferier.

I stedet vil vi tjene vores penge ved at sælge vores arbejdskraft opgave for opgave.

Herhjemme er deleøkonomiske tjenester som Uber og Airbnb måske de mest kendte eksempler på tendensen. Men Freelancer.com er også en betydelig spiller på det danske marked, hvor tjenesten oplyser, at den har 35.000 brugere.

Tjenester som Freelancer.com giver dog ikke blot danske freelancere mulighed for at sælge deres arbejdskraft, men den giver også danske virksomheder mulighed for at få løst opgaver af freelancere over hele verden.

Joe Griston er rekrutteringsdirektør for Freelancer.com, og umiddelbart før han går på scenen til techkonferencen TechBBQ i Operaen i København, møder Computerworld ham til en snak om fremtidens arbejdsmarked.

Joe, vi ser i øjeblikket, at der sker en masse forandringer på arbejdsmarkedet. Vi ser tjenester som Freelancer.com, men også en masse virksomheder i deleøkonomien, som vinder frem. Mange folk kalder det for "the gig economy". Hvordan tror du, at det vil ændre arbejdsmarkedet?

"Vores bedsteforældre havde ofte det samme job i hele deres arbejdsliv, mens vores forældres generation ofte havde deres job i 10 til 15 år af gangen. I dag er det ret godt klaret, hvis du har det samme job i tre eller fire år, og jeg tror, at vi vil se, at ansættelsesperioderne vil blive kortere og kortere for hver eneste generation," siger han.

Læs også: Robotter og kunstig intelligens kan meget snart overtage halvdelen af alle job - hvornår forholder vi os til det?

Større usikkerhed

Nogle folk ser på denne tendens med ængstelse. For det vil næsten uundgåeligt betyde, at en del mennesker vil få et mere usikkert arbejdsliv.

Det er dog ikke sådan Joe Griston ser på det. Han mener først og fremmest, at Freelancer.com er er en markedsplads, der skaber mere frihed og mere fleksibilitet.

"Når en virksomhed skal have lavet en hjemmeside, så krævede det tidligere, at virksomheden enten skulle fastansætte folk til at løse opgaven eller måtte hyre et eksternt bureau til det. Det er ikke længere nødvendigt, og det giver en enorm fleksibilitet - ikke bare for virksomhederne, men også for freelancerne, der nu kan vælge mellem flere opgave og vælge hvor meget ekstra arbejde, de ønsker at tage," siger han.

Ny arbejdskraft fra hele kloden
I dag anslås det, at der er op mod fire milliarder mennesker på kloden, som endnu ikke har fået adgang til internettet.

Når de får adgang til nettet er de alle potentielle brugere af tjenester som Freelancer.com, mener Joe Griston.

"De mennesker begynder nu at få adgang til internettet, og det sker i større og større tal. Da jeg første gang kom på nettet tilbage i 90'erne, var jeg mest interesseret i at finde steder, hvor jeg kunne købe fede t-shirts. Men når de her mennesker får adgang til internettet er de først og fremmest interesseret i at tjene penge. I dag arbejder mange af dem i sweatshops og på fabrikker, hvor de tjener fem dollar om dagen. Men på Freelancer.com kan de måske tjene fem dollar i timen," siger han.

Men hvordan tror du, at det vil påvirke arbejdsmarkedet her i den udviklede verden, når milliarder af mennesker fra ulande får mulighed for at tage udføre arbejde på internettet?

"Jeg tror grundlæggende bare, at det betyder, at alle mennesker i hele verden så får bedre muligheder. Uanset deres baggrund. Det er ikke sådan, at vi fjerner job. Tværtimod giver vi nye muligheder til folk, der ikke tidligere havde adgang til denne type job, og samtidig giver vi andre folk mulighed for at tage ekstra arbejde ved siden af deres job."

"Men jeg tror, at konkurrencen bliver større, og det betyder, at det er slut med at være gennemsnitlig. Du skal knokle, og på freelancer.com er det eksempelvis nødvendigt for dig at lave en god profil, hvor du får gode anmeldelser for de opgaver, som du udfører," siger han.

Læs også: Det danske arbejdsmarked står overfor store forandringer - vi har ikke brug for gennemsnits-mennesker

Du har jo sikkert hørt det før. Men mange mennesker vil mene, at I er med til at skabe en udvikling, der betyder, at der kommer større pres på lønningerne og skaber dårlige rettigheder for arbejdstagere. Er Freelancer.com i bund og grund skadeligt for ikke alene vores arbejdsmarked, men også for vores samfund?

"Jeg synes det er en lidt naiv antagelse. For 47 procent af alle opgaver på vores site går til det mellemste eller højeste bud. Det er altså langt fra altid den laveste byder, der vinder opgaverne, og jeg mener derfor ikke, at vi er med til at presse lønningerne. Vi oplever derimod, at folk gerne vil betale for kvalitet."

"Når det kommer til arbejdstagerrettigheder, så må jeg bare sige, at det ikke er os, der har opfundet freelancing som koncept. Vi har i mange fag en lang tradition for, at folk arbejder som freelancere eller selvstændige og klarer sig godt."

"Vores praktiserende læger er selvstændige, vores tandlæger selvstændige og det samme gælder mange andre professioner. Men for at svare på dit spørgsmål: Nej, jeg mener absolut ikke, at vi skader samfundet. Tværtimod ser vi masser af mennesker, der opnår stor succes ved at bruge vores side," siger han.

Er der en fremtid for traditionelt arbejde med fastansættelser, som vi kender det?

"Jeg tror ikke, at vi kommer til at se det hele ændrer sig fuldstændigt i løbet af kort tid. Mange af de virksomheder, der er til stede her til Tech BBQ, arbejder på at disrupte en specifik proces i forbindelse med "arbejde". Men det at disrupte hele den måde, vi arbejder og ansætter folk på, er en kæmpe opgave, og det er ikke noget, der kommer til at ske 'over night'. Og jeg tror sådan set altid, at der vil være et vist behov for folk, der har faste ansættelser," siger han.

Læs også:
Kan vi egentlig leve af deleøkonomi? Eller skal vi tænke i andre baner?

Robotterne kommer: Hver fjerde dansker frygter at miste jobbet til en robot

Læses lige nu

    Annonce

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S