"Alle virksomheder løber ind i kriser før eller siden, og det kan man som it-chef sagtens udnytte"

"Man siger jo, at man ikke skal spilde en god krise. "Don't waste a good crisis." Alle virksomheder løber ind i kriser før eller siden, og det kan man som it-chef sagtens udnytte."

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

"Forleden hørte jeg en it-ansvarlig sige, at han ikke havde noget at gøre med den store digitale transformation i virksomheden. Hans arbejde var bare at vedligeholde og passe it-infrastrukturen, sagde han.

Det er simpelthen en så forkert holdning at have.

It-infrastrukturen spiller jo en vigtig rolle også i den digitale transformation, som vi går igennem, og det er helt afgørende, at en mand som ham forstår det.

Vi er nødt til at udvikle os. Og de teknologiske muligheder giver os i dag mulighed for at binde tingene sammen og skabe nye 'insights' på en måde, som vi aldrig tidligere har set.

Oplevelsen med manden viser, at nogle af de største barrierer for forandring og udvikling er kulturelle og kræver et mentalitetsskifte.

Det er jo altid meget behageligt at fortsætte med det kendte og ikke tage nogen chancer. Men det kommer vi ingen vegne med i dag.

At få gang i forandringsprocesserne kan kræve, at man trækker helt nye folk ind i organisationen, hvis ikke man kan bruge de nuværende. Eller at man opretter særlige teams, som kan fremme disse forandringer.

Man siger jo, at man ikke skal spilde en god krise. "Don't waste a good crisis."

Alle virksomheder løber ind i kriser før eller siden, og det kan man som it-chef sagtens udnytte som katalysator til de nødvendige forandringer i organisationen.

Og måske kan man endda give den lidt ekstra gas, så krisen forekommer lidt større, end den måske i virkeligheden er, så den kan blive den nødvendige 'change agent.'

Men det behøver ikke være alt på en gang. Man kan begynde i det små og gradvist flytte tingene, blive klogere og dygtigere i takt med, at tingene alligevel skal udskiftes.

Derfor bør man overveje at bygge alle nye systemer i cloud'en. Man kan selvfølgelig godt overveje at lægge kørende systemer ud i cloud'en, men returns og fordele kommer helt sikkert hurtigere, hvis man undgår en stor datamigrering."

Julia White, vice president for Cloud Platform, Microsoft.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S