Først blev topdirektøren fyret - nu svinger Ericsson (igen) sparekniven og fjerner 3.000 stillinger

Ericsson fortsætter den voldsomme slankekur. Nu skal yderligere 3.000 stillinger skæres væk i Sverige. Også den danske del af Ericsson skrumper.

Artikel top billede

I slutningen af juli blev CEO i Ericsson siden januar 2010, Hans Vestberg, fyret med omgående virkning.

Det skete, efter at den svenske tele- og netværksgigant i flere år havde været i gang med spareøvelser i milliardklassen.

De mange spare-tiltag var dog ikke nok, og kom ikke hurtigt nok, og derfor blev der sagt farvel og tak til Hans Vestberg, hvis efterfølger blev Jan Frykhammar.

Læs mere om det her: Topchef sat på porten i kriseramte Ericsson: Stopper med omgående virkning

Den dramatiske udvikling i Ericsson får nu tilføjet endnu et kapitel, for der er nye massefyringer på vej.

"Ericsson vil reducere med 3.000 stillinger i produktionen, research and development (R&D) og salg og administration - en kombination af frivillige og tvungne fratrædelser og andre tiltag som outsourcing," meddeler Ericsson.

Selskabet skriver, at der vil ske signifikante reduktioner i medarbejderstaben i Borås, Göteborg, Karlskrona, Kumla, Linköping og Stockholm.

Selskabet skriver samtidig, at der vil skulle ansættes 1.000 nye medarbejdere til research og development i de kommende tre år, primært fra universiteterne, for at udvikle nye teknologier og sikre nye kundeområder for Ericsson.

Omfattende transformation

Det er dog ikke noget, der vil kunne opveje de dramatiske nedskæringer, Ericsson har foretaget over de seneste år over hele verden.

"Ericsson gennemgår en stor transformation. Vi fortsætter med at have et stærkt fokus på R&D, og i mange år har de fleste Ericsson-medarbejdere arbejdet med softwareudvikling og services snarere end hardware-produktion," udtaler Jan Frykhammar, president og CEO i Ericsson.

"Tiltagene er nødvendige for at sikre Ericssons langsigtede konkurrencedygtighed og lederskab inden for teknologi og services."

Ericsson Danmark skrumper også

Ericsson har i flere år været i gang med omfattende sparetiltag i milliardklassen, samtidig med at selskabet altså forsøger at omstille sig til nye teknologier og services.

Ericsson har omkring 115.000 ansatte fordelt på 180 lande. I det seneste årsregnskab var omsætningen på omkring 192 milliarder danske kroner.

I 2012 var der næsten 128.000 ansatte i selskabet.

Ercisson Danmark er også skrumpet betydeligt i de seneste 10 år. I 2009 blev afdelingen i Struer lukket ned, og cirka 200 medarbejdere mistede dengang jobbet.

Så sent som i 2011 var der dog stadig 368 ansatte i Ericsson i Danmark.

Det antal var skrumpet til 145 i årsregnskabet for 2014 og yderligere til 128 i 2015.

Læs også:

Ericsson sparer og fyrer for milliarder - men det er ikke nok: Nye indgreb på vej

Topchef sat på porten i kriseramte Ericsson: Stopper med omgående virkning

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Jira og Confluence administrator til Koncern It

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job