"At du sætter 100 mennesker til at arbejde på et projekt, betyder ikke længere, at det nødvendigvis bliver godt"

"Vi er på vej ind i en verden, hvor antallet af mennesker, der arbejder på et givent projekt, ikke længere er et udtryk for, hvor godt det endelige resultat bliver."

Artikel top billede

"Vi er på vej ind i en verden, hvor antallet af mennesker, der arbejder på et givent projekt, ikke længere er et udtryk for, hvor godt det endelige resultat bliver. 

Det plejede at være sådan, at 1.000 mennesker på et projekt gjorde en større forskel end 100, og 10.000 gjorde en større forskel end 1.000. 

Men det ser anderledes ud i den teknologiske verden anno 2016.

Inden Facebook opkøbte Instagram for 7,5 milliarder kroner, blev Instagram anset som den største trussel mod Facebook. Instagram havde blot otte ansatte mod Facebooks daværende 14.000 ansatte.

Før krævede en virksomhed et helt hold af ansatte, der håndterede servere og netværk, men det er for mange virksomheder ikke længere nødvendigt.

I dag kan det hele ligge i skyen hos Google eller Amazon.

Den udvikling betyder, at vi som virksomheder i højere grad kan fokusere på rent faktisk at være innovative og skabe nye værdier for vores kunder og produkter for virksomheden i stedet for at bruge tid på ikke-produktiv vedligeholdelse.

Og er det ikke det, vi alle ønsker at bruge vores tid på?"

John Collison, co-founder og administrerende direktør, Stripe

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job