"At du sætter 100 mennesker til at arbejde på et projekt, betyder ikke længere, at det nødvendigvis bliver godt"

"Vi er på vej ind i en verden, hvor antallet af mennesker, der arbejder på et givent projekt, ikke længere er et udtryk for, hvor godt det endelige resultat bliver."

Artikel top billede

"Vi er på vej ind i en verden, hvor antallet af mennesker, der arbejder på et givent projekt, ikke længere er et udtryk for, hvor godt det endelige resultat bliver. 

Det plejede at være sådan, at 1.000 mennesker på et projekt gjorde en større forskel end 100, og 10.000 gjorde en større forskel end 1.000. 

Men det ser anderledes ud i den teknologiske verden anno 2016.

Inden Facebook opkøbte Instagram for 7,5 milliarder kroner, blev Instagram anset som den største trussel mod Facebook. Instagram havde blot otte ansatte mod Facebooks daværende 14.000 ansatte.

Før krævede en virksomhed et helt hold af ansatte, der håndterede servere og netværk, men det er for mange virksomheder ikke længere nødvendigt.

I dag kan det hele ligge i skyen hos Google eller Amazon.

Den udvikling betyder, at vi som virksomheder i højere grad kan fokusere på rent faktisk at være innovative og skabe nye værdier for vores kunder og produkter for virksomheden i stedet for at bruge tid på ikke-produktiv vedligeholdelse.

Og er det ikke det, vi alle ønsker at bruge vores tid på?"

John Collison, co-founder og administrerende direktør, Stripe

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job