"At du sætter 100 mennesker til at arbejde på et projekt, betyder ikke længere, at det nødvendigvis bliver godt"

"Vi er på vej ind i en verden, hvor antallet af mennesker, der arbejder på et givent projekt, ikke længere er et udtryk for, hvor godt det endelige resultat bliver."

Artikel top billede

"Vi er på vej ind i en verden, hvor antallet af mennesker, der arbejder på et givent projekt, ikke længere er et udtryk for, hvor godt det endelige resultat bliver. 

Det plejede at være sådan, at 1.000 mennesker på et projekt gjorde en større forskel end 100, og 10.000 gjorde en større forskel end 1.000. 

Men det ser anderledes ud i den teknologiske verden anno 2016.

Inden Facebook opkøbte Instagram for 7,5 milliarder kroner, blev Instagram anset som den største trussel mod Facebook. Instagram havde blot otte ansatte mod Facebooks daværende 14.000 ansatte.

Før krævede en virksomhed et helt hold af ansatte, der håndterede servere og netværk, men det er for mange virksomheder ikke længere nødvendigt.

I dag kan det hele ligge i skyen hos Google eller Amazon.

Den udvikling betyder, at vi som virksomheder i højere grad kan fokusere på rent faktisk at være innovative og skabe nye værdier for vores kunder og produkter for virksomheden i stedet for at bruge tid på ikke-produktiv vedligeholdelse.

Og er det ikke det, vi alle ønsker at bruge vores tid på?"

John Collison, co-founder og administrerende direktør, Stripe

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Region Midtjylland

UI-designer med fokus på designproduktion

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS