"At du sætter 100 mennesker til at arbejde på et projekt, betyder ikke længere, at det nødvendigvis bliver godt"

"Vi er på vej ind i en verden, hvor antallet af mennesker, der arbejder på et givent projekt, ikke længere er et udtryk for, hvor godt det endelige resultat bliver."

Artikel top billede

"Vi er på vej ind i en verden, hvor antallet af mennesker, der arbejder på et givent projekt, ikke længere er et udtryk for, hvor godt det endelige resultat bliver. 

Det plejede at være sådan, at 1.000 mennesker på et projekt gjorde en større forskel end 100, og 10.000 gjorde en større forskel end 1.000. 

Men det ser anderledes ud i den teknologiske verden anno 2016.

Inden Facebook opkøbte Instagram for 7,5 milliarder kroner, blev Instagram anset som den største trussel mod Facebook. Instagram havde blot otte ansatte mod Facebooks daværende 14.000 ansatte.

Før krævede en virksomhed et helt hold af ansatte, der håndterede servere og netværk, men det er for mange virksomheder ikke længere nødvendigt.

I dag kan det hele ligge i skyen hos Google eller Amazon.

Den udvikling betyder, at vi som virksomheder i højere grad kan fokusere på rent faktisk at være innovative og skabe nye værdier for vores kunder og produkter for virksomheden i stedet for at bruge tid på ikke-produktiv vedligeholdelse.

Og er det ikke det, vi alle ønsker at bruge vores tid på?"

John Collison, co-founder og administrerende direktør, Stripe

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job