Dansk cyber-politichef: "Uden Europol risikerer Danmark at blive slaraffenland for it-kriminelle"

Interview: Hvis ikke Danmark får en folkeafstemning og tilslutning om Europol-samarbejdet inden få måneder, kan vi blive et fluepapir for it-kriminelle. Læs her, hvordan det danske cyberforsvar bliver svækket uden Europol.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Kjøller / Jakob Kjøller)

Sorte skyer trækker sig sammen over it-sikkerheden i danske firmaer, offentlige myndigheder og godtfolk hjemme i stuerne, hvis den danske tråd brister til det europæiske politisamarbejde Europol.

For efter sidste års nej ved folkeafstemningen om de danske retsforbehold, er der på den politiske front meldinger om, at Danmark må sige farvel til Europol.

Med mindre der kommer en overraskende kovending fra EU inden jul, er alternativet en ny, snarlig folkeafstemning om netop indtrædelse i politisamarbejdet. Hvorvidt den folkeafstemning kommer, er et politisk stormvejr under opsejling.

Hvis der ikke sker "noget", er vi ude af det europæiske politisamarbejde i maj 2017.

På den baggrund har Computerworld spurgt chefen for landets Nationale Cyber Crime Center (NC3), Kim Aarenstrup, om konsekvenserne på cyberområdet, hvis Danmark forlader Europol-samarbejdet.

"Hvis vi ryger ud af Europol-samarbejdet, vil vi være sat flere år tilbage. Samtidig risikerer Danmark at blive slaraffenland for it-kriminelle, når det rygtes, at vi herhjemme ikke deler viden og data med de andre lande på samme niveau som tidligere," forklarer Kim Aarenstrup til Computerworld.

Bliver sværere at fange falske direktører

At det er en reel trussel at ryge ud af Europol, kan ikke længere komme bag på nogen.

EU-Kommisssionens vicepræsident Frans Timmermanns har for nyligt forklaret dansk TV2, at Danmark ikke kommer med ind i Europol-samarbejdet via en parallelaftale.

Den virkelighed er regeringens justitsminister Søren Pind (V) ved at gøre klar til.

I et internt brev til rigspolitichef Jens Henrik Højberg skriver ministeren ifølge Berlingske Tidende, at vi må tage de nødvendige skridt til en situation, hvor "Danmark er tvunget ud af Europol".
Derfor må Kim Aarenstrup hos NC3 også arbejde med det efterhånden ganske sandsynlige scenario, at Danmark ryger ud af Europol uden en folkeafstemning med forventet tilslutning til EU-politi-samarbejdet ved stemmeurnerne.

"I terror- og cyberefterforskning er det helt afgørende med internationale samarbejder, og en udtrædelse af Europol vil være en væsentlig forringelse af vores arbejde," konstaterer NC3-chefen.

Han peger på, at eksempelvis bekæmpelsen af den cyberkriminelle disciplin CEO-fraud - eller på dansk 'direktør-svindel' - med social engineering som et af hovedværktøjerne, kan blive særdeles vingeskudt, hvis Danmark ikke er med i det internationale politi-samarbejde.

"I CEO-fraud er der på verdensplan milliardtab, og vi ser en hastig stigning på fænomenet i Danmark. Hvis vi ikke kan dele data, viden og efterforske med de andre europæiske lande, kan vi få meget svært ved at opklare sager omkring CEO-fraud," bedyrer han.

Går ikke i stå opad bakke

I den mere optimistiske ende af skalaen fastslår Kim Aarenstrup også, at Danmark på ingen måder vil gå i stå med terror- og cyberkriminalitetsbekæmpelsen.

Han beskriver situationen som 'ulykkelig' uden at ville svinge sig op til 'katastrofe', hvis/når Danmark skulle træde ud af Europol - for øvrigt sammen med Storbritannien efter landets Brexit-afstemning i sommers.

"Vi kender jo de andre politiorganisationer, som vi kan ringe og maile til. Men det bliver mere efterforskning i enkeltstående sager, frem for det nuværende samarbejde med eksempelvis data- og vidensdeling," forklarer Kim Aarenstrup.

Danmark går uden Europol desuden glip af blandt andet den øjeblikkelige varslingstjeneste i Europols systemer, når der er lyssky, grænseoverskridende elementer på spil i et af medlemslandene.

Også Europols gennemarbejdede og harmoniserede juridiske apparat, teknologiske værktøjer og uddannelse kan Danmark miste efter den 1. maj til næste år.

Kim Aarenstrup nævner desuden, at Danmark i det seneste år er begyndt at markere sig som et af de førende lande i EU, når det kommer til bekæmpelse af cyberkriminaliet.

Den status er vi så godt som sikre på at miste med en lukket Europol-dør.

"Det bliver jo noget nemmere at cyberangribe Danmark og slippe af sted med det end at angribe de lande, der er med i Europol, som kan samarbejde om efterforskningen," siger Kim Aarenstrup.

"Vi vil dog herhjemme selvfølgelig gøre alt, hvad vi kan for fortsat at være blandt de bedste nationer om at bekæmpe it-kriminalitet i de kommende år, uanset om vi er med i Europol eller ej," runder han af.

Læs også:
Politichef lover: Danmark får cyberpoliti i verdensklasse

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job