Køber forlanger kæmperabat af Yahoo efter skandaler: Overtagelse af Yahoo risikerer at gå helt i vasken

Salget af Yahoo kan meget vel gå i vasken, efter det er kommet frem, at Yahoo både er blevet hacket samt at selskabet har udleveret data til den amerikanske regering

Artikel top billede

Den amerikanske telegigant Verizon er stærkt utilfreds med den overvågningsskandale, som Yahoo er løbet ind i.

Verizon og Yahoo blev ellers i sommer enige om en købsaftale, der betød, at Verizon skulle overtage Yahoo for 32 milliarder kroner, efter Yahoo har gennemlevet en lang og nedslående nedtur.

Det kan du læse mere om her: Efter lang nedtur: Yahoo bliver solgt for 32 milliarder kroner

Fornylig kom det imidlertid frem, at Yahoo systematisk har scannet millioner af mail for den amerikanske regering.

Det kan du læse mere om her: Afsløring: Internetgigant har systematisk scannet millionvis af mails for USA's regering

Desuden blev det forleden afsløret, at Yahoo angiveligt har været offer for verdenshistoriens største hack med mere end en halv milliard ramte brugere.

Læs om det her: Yahoo hacket - halv milliard brugere ramt i verdenshistoriens største hack

Vil have kæmperabat

Oplysningerne har udløst bekymring hos Verizon, der er begyndt at få kolde fødder i forhold til købsaftalen.

Verizon mener, at de to store skandaler har reduceret Yahoos værdi betydeligt.

Ifølge New York Post mødtes topchefer fra Verizon derfor for nogle dage siden med Yahoos ledelse med et krav om, at prisen for selskabet reduceres.

Ifølge avisen var budskabet fra Verizons forhandler, Tim Armstrong, klar: Enten skal Verizon helt ud af handlen, eller også skal prisen ned.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau peger flere brancheksperter ligeledes på, at meget kunne tyde på, at skandalerne kommer til at betyde, at Verizon trækker sig helt fra handlen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Datateknikerelever med speciale i infrastruktur til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job