TDC-frasalg i milliardklassen netop godkendt: Nu sælges TDC Sverige fra

Salget af TDC Sverige for 2,3 milliarder danske kroner er netop blevet godkendt. Se her, hvorfor TDC vil sælge de svenske aktiviteter fra.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Alle sten skulle nu være ryddet af vejen, så TDC's salg af TDC Sverige til Tele2 kan realiseres.

Det skriver TDC i en fondsbørsmeddelelse.

"TDC meddeler, at EU Kommissionen i dag har godkendt Tele2 AB's overtagelse af TDC Sverige AB uden betingelser."

"Overtagelsen er ikke betinget af andre godkendelser, og parterne forventer, at gennemførelse af transaktionen vil ske i henhold til parternes aftale ved udgangen af oktober."

Det var i slutningen af juni, at TDC meddelte, at selskabet ville frasælge sit svenske datterselskab, TDC Sverige AB, til Tele2 Sverige.

Prisen lød på på 2,3 milliarder danske kroner - hvilket du kan læse mere om her.

Læs også: Danske forhold tvinger TDC til frasalg: Derfor må TDC skille sig af med sin svenske milliard-forretning

TDC forklarede dengang, at frasalget afsluttede TDC's strategiske gennemgang af selskabet, som blev offentliggjort den 27. januar 2016 i forbindelse med TDC's kapitalmarkedsdag.

"Den strategiske gennemgang har vist, at Tele2 Sverige AB er en bedre langsigtet ejer af TDC Sverige AB, og den opnåede pris overstiger værdien ved fortsat TDC ejerskab," lød det fra TDC.

"TDC vil i fremtiden fokusere på sine aktiviteter i Danmark og Norge og vil fortsætte med at understøtte selskabets danske og norske B2B og Wholesale kunder med tilstedeværelse i Sverige gennem partnerskaber," forklarede TDC desuden.

I det seneste årsregnskab fra TDC-koncernen var omsætningen i den svenske forretning på 2,7 milliarder danske kroner, og selskabet havde 810 ansatte.

Læs også:

Danske forhold tvinger TDC til frasalg: Derfor må TDC skille sig af med sin svenske milliard-forretning

Kæmpe frasalg hos TDC: Sælger forretning fra for 2,3 milliarder kroner

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS