Trods dansk priskrig: Elgiganten skovler penge ind

Nyt rekordregnskab sætter streg under Elgigantens dominerende position på det danske marked for forbrugerelektronik.

Artikel top billede

Midt i en voldsom priskrig med det Expert-ejede Power kan markedets dominerende butikskæde for forbrugerelektronik, Elgiganten, fremlægge endnu et solidt regnskab med rekordomsætning og et markant løft i indtjeningen.

I 2015/16 lagde de dankort-svingende kunder i alt 5,5 milliarder kroner i kassen hos Elgiganten. Det er et plus på næsten fire procent.

Men trods udfordringen fra Power og det store pres på priserne, formåede Elgiganten at løfte sit driftsresultat fra 144 til 161 millioner kroner - en fremgang på tæt ved 12 procent.

Nede på bundlinjen endte det med et overskud før skat på 154 millioner kroner.

Læs mere her: Vildt vækstmål for Power-ejer: Omsætningen skal tredobles i Danmark

Med det solide resultat i ryggen kan Elgigantens ejere i den britiske moderkoncern, DixonsCarphone, nu polstre sin bugnende pengetank med 350 millioner kroner, som trækkes ud af det danske selskab som aktieudbytte.

Fremgang på alle fronter

Elgigantens danske direktør Peder Stedal siger i en pressemeddelelse, at han er yderst tilfreds med resultatet, som bygger på en bredt funderet fremgang indenfor alle produktgrupper og salg i butikker og på nettet.

"Både vores fysiske butikker såvel som vores onlineforretning har haft flot vækst i året, der er gået," siger Peder Stedal, der også peger på, at Elgiganten har haft succes med sin satsning på at sælge til erhvervskunder.

Elgiganten overtog i april i år 10 butikker fra det nu lukkede Fona. Overtagelsen skete nogenlunde samtidig med, at Elgigantens regnskabsår sluttede, og har derfor ikke haft påvirkning af det nye regnskab.

Indtil lukningen i foråret havde Fona en omsætning på op mod to milliarder kroner.

Hen over sommeren er Fona-facaderne i de 10 butikker skiftet ud med Elgigantens blå-grønne logo. Og ambitionen for Elgiganten er tydeligvis at sætte sig på en stor bid af Fona-omsætningen.

Læs også:

Elkjøp-direktør: Fona-butikker skifter navn til Elgiganten

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job