Trods dansk priskrig: Elgiganten skovler penge ind

Nyt rekordregnskab sætter streg under Elgigantens dominerende position på det danske marked for forbrugerelektronik.

Artikel top billede

Midt i en voldsom priskrig med det Expert-ejede Power kan markedets dominerende butikskæde for forbrugerelektronik, Elgiganten, fremlægge endnu et solidt regnskab med rekordomsætning og et markant løft i indtjeningen.

I 2015/16 lagde de dankort-svingende kunder i alt 5,5 milliarder kroner i kassen hos Elgiganten. Det er et plus på næsten fire procent.

Men trods udfordringen fra Power og det store pres på priserne, formåede Elgiganten at løfte sit driftsresultat fra 144 til 161 millioner kroner - en fremgang på tæt ved 12 procent.

Nede på bundlinjen endte det med et overskud før skat på 154 millioner kroner.

Læs mere her: Vildt vækstmål for Power-ejer: Omsætningen skal tredobles i Danmark

Med det solide resultat i ryggen kan Elgigantens ejere i den britiske moderkoncern, DixonsCarphone, nu polstre sin bugnende pengetank med 350 millioner kroner, som trækkes ud af det danske selskab som aktieudbytte.

Fremgang på alle fronter

Elgigantens danske direktør Peder Stedal siger i en pressemeddelelse, at han er yderst tilfreds med resultatet, som bygger på en bredt funderet fremgang indenfor alle produktgrupper og salg i butikker og på nettet.

"Både vores fysiske butikker såvel som vores onlineforretning har haft flot vækst i året, der er gået," siger Peder Stedal, der også peger på, at Elgiganten har haft succes med sin satsning på at sælge til erhvervskunder.

Elgiganten overtog i april i år 10 butikker fra det nu lukkede Fona. Overtagelsen skete nogenlunde samtidig med, at Elgigantens regnskabsår sluttede, og har derfor ikke haft påvirkning af det nye regnskab.

Indtil lukningen i foråret havde Fona en omsætning på op mod to milliarder kroner.

Hen over sommeren er Fona-facaderne i de 10 butikker skiftet ud med Elgigantens blå-grønne logo. Og ambitionen for Elgiganten er tydeligvis at sætte sig på en stor bid af Fona-omsætningen.

Læs også:

Elkjøp-direktør: Fona-butikker skifter navn til Elgiganten

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S