Trods dansk priskrig: Elgiganten skovler penge ind

Nyt rekordregnskab sætter streg under Elgigantens dominerende position på det danske marked for forbrugerelektronik.

Artikel top billede

Midt i en voldsom priskrig med det Expert-ejede Power kan markedets dominerende butikskæde for forbrugerelektronik, Elgiganten, fremlægge endnu et solidt regnskab med rekordomsætning og et markant løft i indtjeningen.

I 2015/16 lagde de dankort-svingende kunder i alt 5,5 milliarder kroner i kassen hos Elgiganten. Det er et plus på næsten fire procent.

Men trods udfordringen fra Power og det store pres på priserne, formåede Elgiganten at løfte sit driftsresultat fra 144 til 161 millioner kroner - en fremgang på tæt ved 12 procent.

Nede på bundlinjen endte det med et overskud før skat på 154 millioner kroner.

Læs mere her: Vildt vækstmål for Power-ejer: Omsætningen skal tredobles i Danmark

Med det solide resultat i ryggen kan Elgigantens ejere i den britiske moderkoncern, DixonsCarphone, nu polstre sin bugnende pengetank med 350 millioner kroner, som trækkes ud af det danske selskab som aktieudbytte.

Fremgang på alle fronter

Elgigantens danske direktør Peder Stedal siger i en pressemeddelelse, at han er yderst tilfreds med resultatet, som bygger på en bredt funderet fremgang indenfor alle produktgrupper og salg i butikker og på nettet.

"Både vores fysiske butikker såvel som vores onlineforretning har haft flot vækst i året, der er gået," siger Peder Stedal, der også peger på, at Elgiganten har haft succes med sin satsning på at sælge til erhvervskunder.

Elgiganten overtog i april i år 10 butikker fra det nu lukkede Fona. Overtagelsen skete nogenlunde samtidig med, at Elgigantens regnskabsår sluttede, og har derfor ikke haft påvirkning af det nye regnskab.

Indtil lukningen i foråret havde Fona en omsætning på op mod to milliarder kroner.

Hen over sommeren er Fona-facaderne i de 10 butikker skiftet ud med Elgigantens blå-grønne logo. Og ambitionen for Elgiganten er tydeligvis at sætte sig på en stor bid af Fona-omsætningen.

Læs også:

Elkjøp-direktør: Fona-butikker skifter navn til Elgiganten

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job