Priskrig på vej? Nvidia klar med to nye budgetvenlige grafikkort

Nividia har annonceret sit nye budgetkort, GTX 1050 og lover acceptabel 1080p-gaming til en fordelagtig pris.

Artikel top billede

Nvidia sadler op til endnu en gang at presse AMD. 

Efter lanceringen af selskabets GTX 1070 og 1080-kort med den nye Pascal-arkitektur, har Nvidia mere eller mindre sat sig på markedet for high- og mid-end grafikkort. 

AMD sad derefter på det billigere budget-segment med sit RX 460-kort/RX 470-kort, men heller ikke her lader Nvidia AMD være i fred. 

Nvidia har annonceret sine nye GTX 1050- og 1050 Ti-kort, der ifølge Nvidia er mindst halvanden gange så kraftfuld som sidste års tilsvarende GTX 950-kort med en stærk pris på 109 og 139 dollar - Den danske pris ser ud til at lande på omkring 1.000 kroner for GTX 1050 og 1.300 kroner for 1050 Ti.

Til sammenligning koster AMD's RX 460 og RX 470 i danske butikker omkring 1.100 kroner og 1.700 kroner. 

GTX 1050 byder på 2 GB DDR5-RAM, hvor GTX 1050 Ti ligger inde med det dobbelte, og kortene har henholdsvis 640 og 768 CUDA-kerner. 

Er ikke VR-ready

Kortene er ikke "VR-ready" og derfor ikke klar til at køre med Oculus Rift eller HTC Vice, men burde  allgevel give en acceptabel spilleoplevelse i 1080p-opløsning. Men forvent ikke at ramme 60fps i de nyeste spil. 

Læs også: Her er årets nye vilde grafikkort

Vil du have en bedre spiloplevelse, kan du sigte efter Nvidias GTX 1060-kort til godt 1.800 kroner, der byder på både mere hukommelse, flere CUDA-kerner og hurtigere hastigheder. 

Det er endnu uvist, hvilke af de to producenters grafikkort, der tager sejren hjem i budgetklassen, men Nvidias andre Pascal-kort har vist tidligere sig at imponerende.

GTX 1050 Ti er udkommet den 25. oktober og GTX 1050 udkommer omkring den 8 november. 

Læs også: Nye grafikkort fra Nvidia: Bedre og billigere end de bedste på markedet i dag

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet