Microsoft advarer: Fupmagere på spil netop nu - sådan afslører du falsk Windows-besked

It-kriminelle forsøger netop nu at narre Windows-brugerne med en falsk besked, der ser ud til at komme fra Microsoft.

Artikel top billede

Den falske besked, der ser ud til at komme fra Microsoft.

Hvis du kører med Windows og anvender Microsofts antivirus-løsning, er der god grund til at være ekstra på vagt.

It-kriminelle har netop nu gang i et fupnummer, der går under navnet Hicurdismos.

Det består af en besked, der ser ud til at komme fra Microsoft selv, men i stedet har til formål narre brugerne af Windows og Microsofts egen anitivirus-løsning til at ringe til et falsk supportnummer.

"Hicurdismos vildleder brugerne og narrer dem til at ringe et nummer, der kan føre til falsk teknisk support," forklarer Microsoft i et blogindlæg.

"Vi opdagede for nylig en trussel kendt som SupportScam:MSIL/Hicurdismos.A, der ser ud til at være en Microsoft Security Essentials installationsfil," forklarer Microsoft.

Hicurdismos anvender en falsk Windows-fejlmeddelelse i form af "blue screen of death" til at starte fupnummeret, hvor man altså opfordres til at kontakte den tekniske support, men som Microsoft skriver:

"En ægte blue screen of death er en fatal fejl, hvor skærmen bliver blå, og computeren går ned."

Selskabet forklarer, at det jo er Windows Defender, der anvendes i Windows 10 og 8, mens Security Essentials er antivirus-løsningen i Windows 7 og tidligere.

Alle Windows-versionerne kan dog være i risikozonen - også selvom man måske har Windows 10 og slet ikke har brug for Security Essentials.

"Nogle brugere tror måske, at de også er nødt til at downloade og installere Microsoft Security Essentials."

Sådan afslører du fupnummeret

Microsoft skriver samtidig, at det er relativt nemt at afsløre, om man har modtaget den falske besked.

Vær især opmærksom på, at:

- "Ægte fejl-beskeder inkluderer ikke et support-telefonnummer, men vil i stedet give dig en fejlkode og instruktioner om at søge efter yderligere information."

- "På Windows 10 er Windows Defender indbygget, så der er ikke noget behov for at installere Microsoft Security Essentials."

- "Microsoft-installationsfiler er udstyret med et Microsoft-certifikat."

Microsoft skriver samtidig, at man generelt ikke skal besvare telefonopkald eller pop-up-vinduer, hvis man er i tvivl om, hvorvidt Microsoft står bag.

I stedet er det bedre selv at tage kontakt til Microsofts support.

Læs også:

Microsoft springer ud som sikkerhedsselskab: Derfor kan ny løsning få stor betydning

Microsoft: Pas på vores antivirus-software

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics