Handlen er gennemført: Nu kan TDC sætte en lille milliard kroner ekstra ind på kontoen

TDC's frasalg af TDC Sverige er netop gennemført. Dermed er det blevet tid til at gøre det endelige regnestykke op på milliard-salget.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Salget af TDC Sverige er nu gennemført, og dermed kan TDC indkassere en lille milliard kroner.

Det skriver TDC i en netop udsendt fondsbørsmeddelelse.

"TDC A/S meddeler i dag, at salget af samtlige aktier i sit svenske datterselskab TDC Sverige AB til Tele2 AB til den samlede kontantpris af SEK 2,9 mia. (ca. DKK 2,3 mia.) på kontant- og gældfri basis er gennemført."

"Salget medførte en gevinst efter skat på ca. DKK 0,9 mia., der vil blive indregnet som særlige poster vedrørende ophørte aktiviteter i 4. kvartal 2016," oplyser TDC.

Samtidig meddeler TDC, at Erik Heilborn, administerende direktør i TDC Sverige AB og koncerndirektør for Sverige, nu også er udtrådt af TDC's direktion.

Vil fokusere på Danmark og Norge

Frasalget af TDC Sverige til Tele2 blev godkendt af EU Kommissionen i sidste måned.

"Overtagelsen er ikke betinget af andre godkendelser, og parterne forventer, at gennemførelse af transaktionen vil ske i henhold til parternes aftale ved udgangen af oktober," skrev TDC dengang.

Det var i slutningen af juni, at TDC meddelte, at selskabet ville frasælge sit svenske datterselskab til Tele2 Sverige.

Prisen lød på på 2,3 milliarder danske kroner - hvilket du kan læse mere om her.

Læs også: Danske forhold tvinger TDC til frasalg: Derfor må TDC skille sig af med sin svenske milliard-forretning

TDC forklarede dengang, at frasalget afsluttede TDC's strategiske gennemgang af selskabet, som blev offentliggjort den 27. januar 2016 i forbindelse med TDC's kapitalmarkedsdag.

"Den strategiske gennemgang har vist, at Tele2 Sverige AB er en bedre langsigtet ejer af TDC Sverige AB, og den opnåede pris overstiger værdien ved fortsat TDC ejerskab," lød det fra TDC.

"TDC vil i fremtiden fokusere på sine aktiviteter i Danmark og Norge og vil fortsætte med at understøtte selskabets danske og norske B2B og Wholesale kunder med tilstedeværelse i Sverige gennem partnerskaber," forklarede TDC desuden.

I det seneste årsregnskab fra TDC-koncernen var omsætningen i den svenske forretning på 2,7 milliarder danske kroner, og selskabet havde 810 ansatte.

Læs også:

Danske forhold tvinger TDC til frasalg: Derfor må TDC skille sig af med sin svenske milliard-forretning

Kæmpe frasalg hos TDC: Sælger forretning fra for 2,3 milliarder kroner

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S