Microsoft skruer ned: Windows 10-opdateringer bliver meget mindre i fremtiden

Fremtidige Windows 10-opdateringer bliver meget mindre end det er tilfældet i dag.

Artikel top billede

I fremtiden vil det være knap så omfangsrigt at opdatere din Windows 10-computer til en nyere version. 

Det fortæller Microsoft i en blogpost, hvor selskabet tillige peger po, at selskabet indtil videre har opdateret over 400 millioner computere med Windows 10.

Helt præcist vil de større "feature updates" - der er opdateringer i stil med denne sommers Aniversary Update eller den kommende "Creator Update" - blive markant mindre end hidtil.

Det skyldes det, som Microsoft kalder for 'UUP.'

UUP står får Unified Update Platform, der er en ny generation af Microsofts opdateringsværktøj til at udsende updates til Windows 10-enheder, hvad end det er computere, tablets, telefoner eller HoloLens. 

Læs også: Satser benhårdt på 3D: Her er nyhederne i den næste store Windows 10-opdatering

Indtil nu har Microsoft udsendt fulde versioner af Windows 10, de såkaldte builds, hver gang der skal opdateres, men i fremtiden vil Microsoft i stedet udsende en update med de ændringer, der skal indkodes i Windows 10.

Det resulterer i markant mindre filer, som din computer skal hente. 

Den næste store update, Creator Update, vil stadig være et fuldt image af Windows 10 på tre-fire gigabyte, men derefter vil de store opdateringer være en tredjedel mindre.

Den næste opdatering efter Creator Update forventes at blive udsendt efter sommeren 2017.  

Microsofts nye UUP-opdateringsplatform mindsker også den mængde data, der udveksles mellem din computer og Microsofts servere.

Din computer vil også være markant hurtigere til at tjekke for opdateringer, da en større del af regnekraften nu er placeret hos Microsofts servere. 

Den nye opdateringsplatform rammer i første omgang Microsofts beta-testere, Microsoft Insiders, i løbet af året og resten af os efter marts. 

Læs også: Microsoft: Med denne splinternye teknologi bliver Edge den mest sikre browser i verden

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS