Nu skal du lappe igen: Adobe er nødt til at lukke en stribe alvorlige sikkerhedshuller

Koden til Adobes sorte får, Flash Player, får igen en hel stribe kritiske opdateringen med på vejen for ikke at gøre din computer sårbar. Har du overvejet at droppe Flash Player?

Artikel top billede

Grafikgiganten Adobe har fundet lappegrejet frem igen, og du har sikkert allerede gættet hvilket program, som firmaet skal lukke huller i.

Det er nemlig firmaets medieafspiller Flash Player, der igen skal tætnes.

Adobe har således udsendt en vigtig sikkerhedsopdateringer, som retter flere kritiske sårbarheder i Flash Player på både Windows, Mac, Linux og ChromeOS.

Sikkerhedsopdateringen bringer Flash Player op på version 23.0.0.207 til Windows og Mac, og den lapper flere sårbarheder, som potentielt kan føre til ekstern kode-afvikling og dermed en trussel om et klassiske drive by-angreb.

Det betyder også, at sårbarhederne er kategoriseret som kritiske.

Skal Flach dø nu?

Det er langt fra første gang, at Adobe må rette Flash Player-koden til, så den ikke er utæt.

Men selvom Adobe gør en ihærdig indsats for at lappe Flash-hullerne, efterhånden som de opdages, kan det ikke skjule det faktum, at koden bare er en konstant kilde til problemer, når vi taler it-sikkerhed.

Mængden og hyppigheden af opdateringer til grafikfirmaets-medieafspiller betyder, at mange brugere opgiver at følge med, og derfor ender det med, at alt for mange kører med versioner af software, der slet ikke supporteres af Adobe længere.

Måske har du allerede aflivet Flash på din maskine, ellers er det måske en overvejelse værd i it-sikkerheden tegn.

En afstemning blandt Computerworlds læsere viser, at godt 60 procent stadig anvender Flash Player.

Læs mere om det her: Efter haste-lapning af endnu en kritisk sårbarhed i Flash: Er det tid til at deaktivere Flash helt?

Der er flere oplysninger om Adobes opdateringer på firmaets webside.

Læs også:
Kritisk sårbarhed i Flash bliver udnyttet på Windows netop nu: Adobe udsender haste-opdatering

Find lappegrejet frem: Adobe lapper kritiske huller i din Flash Player

Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S