Efter haste-lapning af endnu en kritisk sårbarhed i Flash: Er det tid til at deaktivere Flash helt?

Adobes Flash Player er igen blevet haste-opdateret, efter at endnu en kritisk sårbarhed blev udnyttet af it-kriminelle. Er det på tide helt at deaktivere Flash i browseren?

Artikel top billede

Denne uge bød - igen - på en [url=haste-opdatering til Adobe Flash Player, efter at en ny kritisk sårbarhed i softwaren var blevet opdaget af sikkerhedsforskere hos Google.

Der er tale om en opdateringen til Adobe Flash Player på både Windows, Mac, Linux og Chrome OS, så det er voldsomt mange brugere, der nu skal i gang med at opdatere. Igen.

Det er formentlig langt fra alle, der får det gjort, og det gør ikke truslen mindre, når Adobe samtidig må meddele:

"Adobe er opmærksom på en rapport om, at der eksisterer et exploit til CVE-2016-7855, og at det anvendes til afgrænsede, målrettede angreb mod brugere, der kører Windows i version 7, 8.1 og 10."

Læs mere her: Kritisk sårbarhed i Flash bliver udnyttet på Windows netop nu: Adobe udsender haste-opdatering

Selvom Adobe gør en ihærdig indsats for at lappe Flash-hullerne, efterhånden som de opdages, kan det ikke skjule det faktum, at Adobe Flash Player bare er en konstant kilde til problemer, når vi taler it-sikkerhed.

Mængden og hyppigheden af opdateringer til Adobe Flash Player betyder, at mange brugere opgiver at følge med, og derfor ender det med, at alt for mange kører med versioner af software, der slet ikke supporteres af Adobe længere.

Læs mere om det her.

Det hjælper dog lidt, at flere af browserne i dag opdaterer Adobe Flash Player automatisk i baggrunden - heriblandt er Googles Chrome-browser.

Tjek din aktuelle Flash-version i Chrome ved at skrive chrome://plugins/ i adressefeltet - samme sted kan Flash også deaktiveres.

Det er blevet nemmere at undvære Flash

Men Flash er ikke kun kendt for at være en for usikker software, teknologien er også ofte kritiseret for at være for performance-krævende.

Af samme grund er Flash ved at blive udfaset i de fleste af browserne, der i stigende grad forsøger at fremme brugen af HTML5 og åbne webstandarder.

Læs også: Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

Ifølge w3techs.com er det i dag kun 7,7 procent af siderne på internettet, der anvender Flash.

For bare fem år siden var det 28,8 procent.

Med den udvikling in mente kan man med rette spørge, om der efterhånden er mange argumenter tilbage for ikke at slå Flash fra på pc'en?

For selvom nogle websider (eksempelvis DR) stadig kræver Flash, er det blevet lettere med årene at undvære Flash som webbruger.

Eksempelvis er det efterhånden længe siden, at Flash blev droppet som standarden på YouTube til fordel for HTML5, og mange annoncer på nettet kører i dag også i HTML5.

Har du deaktiveret Flash?

Vi er interesseret i at høre, om Flash er slået fra på din maskine. Hvorfor/hvorfor ikke?

Læs også:

Kritisk sårbarhed i Flash bliver udnyttet på Windows netop nu: Adobe udsender haste-opdatering

Find lappegrejet frem: Adobe lapper kritiske huller i din Flash Player

Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S