Efter haste-lapning af endnu en kritisk sårbarhed i Flash: Er det tid til at deaktivere Flash helt?

Adobes Flash Player er igen blevet haste-opdateret, efter at endnu en kritisk sårbarhed blev udnyttet af it-kriminelle. Er det på tide helt at deaktivere Flash i browseren?

Artikel top billede

Denne uge bød - igen - på en [url=haste-opdatering til Adobe Flash Player, efter at en ny kritisk sårbarhed i softwaren var blevet opdaget af sikkerhedsforskere hos Google.

Der er tale om en opdateringen til Adobe Flash Player på både Windows, Mac, Linux og Chrome OS, så det er voldsomt mange brugere, der nu skal i gang med at opdatere. Igen.

Det er formentlig langt fra alle, der får det gjort, og det gør ikke truslen mindre, når Adobe samtidig må meddele:

"Adobe er opmærksom på en rapport om, at der eksisterer et exploit til CVE-2016-7855, og at det anvendes til afgrænsede, målrettede angreb mod brugere, der kører Windows i version 7, 8.1 og 10."

Læs mere her: Kritisk sårbarhed i Flash bliver udnyttet på Windows netop nu: Adobe udsender haste-opdatering

Selvom Adobe gør en ihærdig indsats for at lappe Flash-hullerne, efterhånden som de opdages, kan det ikke skjule det faktum, at Adobe Flash Player bare er en konstant kilde til problemer, når vi taler it-sikkerhed.

Mængden og hyppigheden af opdateringer til Adobe Flash Player betyder, at mange brugere opgiver at følge med, og derfor ender det med, at alt for mange kører med versioner af software, der slet ikke supporteres af Adobe længere.

Læs mere om det her.

Det hjælper dog lidt, at flere af browserne i dag opdaterer Adobe Flash Player automatisk i baggrunden - heriblandt er Googles Chrome-browser.

Tjek din aktuelle Flash-version i Chrome ved at skrive chrome://plugins/ i adressefeltet - samme sted kan Flash også deaktiveres.

Det er blevet nemmere at undvære Flash

Men Flash er ikke kun kendt for at være en for usikker software, teknologien er også ofte kritiseret for at være for performance-krævende.

Af samme grund er Flash ved at blive udfaset i de fleste af browserne, der i stigende grad forsøger at fremme brugen af HTML5 og åbne webstandarder.

Læs også: Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

Ifølge w3techs.com er det i dag kun 7,7 procent af siderne på internettet, der anvender Flash.

For bare fem år siden var det 28,8 procent.

Med den udvikling in mente kan man med rette spørge, om der efterhånden er mange argumenter tilbage for ikke at slå Flash fra på pc'en?

For selvom nogle websider (eksempelvis DR) stadig kræver Flash, er det blevet lettere med årene at undvære Flash som webbruger.

Eksempelvis er det efterhånden længe siden, at Flash blev droppet som standarden på YouTube til fordel for HTML5, og mange annoncer på nettet kører i dag også i HTML5.

Har du deaktiveret Flash?

Vi er interesseret i at høre, om Flash er slået fra på din maskine. Hvorfor/hvorfor ikke?

Læs også:

Kritisk sårbarhed i Flash bliver udnyttet på Windows netop nu: Adobe udsender haste-opdatering

Find lappegrejet frem: Adobe lapper kritiske huller i din Flash Player

Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Spillehallen.dk ApS

Systemadministrator til Spillehallen.dk

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S