Professor: Vi kan vælge den gode, den onde eller den grusomme løsning for fremtidens job

Kommer robotterne og tager dit job? Eller vil ny og bedre teknologi sikre bedre job til de fleste?

Artikel top billede

Kommer robotterne og tager dit job? Eller vil ny og bedre teknologi sikre bedre job til de fleste?

Den problemstilling var temaet mandag på LOs konference "Arbejdsmarked 4.0", hvor professor Torben Pedersen fra Department of Strategic Management and Globalization hos CBS præsenterede tre scenarier for Danmarks fremtid.

Med en slet skjult hyldest til den italienske spaghettiwestern fra 1966 understregede Torben Pedersen, at vi står foran den gode, den onde eller den grusomme løsning på arbejdsmarkedet pt.:

"I det grusomme scenarie er der ikke job for os mennesker mere. I stedet er det robotter og førerløse biler, som tager sig af transport."

Men Torben Pedersen understregede også, at han ikke ser tegn på, at vi er på vej derhen - endnu:

"Når man så ser på den samlede beskæftigelse i Danmark, så er den gået op de sidste par år - også selvom vi har indført meget teknologi. De nye job er samtidig opstået i den private sektor, mens den offentlige sektor har stået stille."

I det onde scenarie hersker robotterne

Professoren påpegede dog på konferencen, at tallene dækker over en række dybe ændringer på arbejdsmarkedet. Ændringer, som uden politiske løsninger, vil lede til det onde scenarie:

"Det onde scenarie er, at det kun er de velhavende, som vil få gavn af digitaliseringen. Se bare på antallet af kassemedarbejdere i banker. Det er faldet med 11.000 ansatte. Til gengæld er antallet af rådgivere i bankerne steget med 8.500. Det samlede fald er begrænset, men det, som er sket, er, at bankerne nu prioriterer rådgivere mere højere uddannelse."

Det samlede jobtab mener Torben Pedersen vil være begrænset, men han advarede samtidig mod at undervurdere mængden af job, som ændre sig over de næste par år:

"En nylig undersøgelse fra tænketanken Cevea og HK har set på, hvilke job er mest udsatte for automatisering. Og de når frem til, at ca. 900.000 danske job er digitaliseringsudsatte."

Artiklen fortsætter under billedet...

Teknologi skaber også nye job

Selv lænede professoren i sit oplæg sig mest mod det gode scenarie, ikke mindst fordi automatiseringen i hans øjne ikke er et nulsumsspil, men også en proces, hvor nye job opstår i kølvandet på de nye teknologier.

For teknologien tager ikke bare. Den skaber ifølge Torben Pedersen også mulighed for gode, nye og ændrede job, som skaber grobund for det gode scenarie:

"I det gode scenarie er der job og mere uddelegering af beslutningskompetencer til den enkelte medarbejder. For teknologi før blev brugt til at lave alt i storskala, fordi virksomhederne blev økonomisk ramt ved afvigelser. Så det handlede om at få de afvigelser væk."

"Teknologi skaber mulighed for at vi kan arbejde sammen med maskinerne. Men for at vi for alvor kan udnytte det, så skal vi uddelegere helt derud, hvor dem som har kompetencen kan træffe beslutninger. Uanset om de producerer noget, er ude på gulvet eller forhandler med kunderne."

Danske styrker

Det er samtidig en ændring, som ifølge Torben Pedersen naturligt burde gavne det danske arbejdsmarked:

"I Danmark bryster vi os af at være kreative og ikke hierarkiske, så udviklingen burde være lige til os. Så længe vi får skabt de rette medarbejderkompetencer, får brugt teknologien og samtidigt organiseret os korrekt i virksomhederne."

Professoren understregede dog, at det gode scenarie ikke kommer af sig selv. Det kræver, at de danske politikere, virksomheder og fagforeninger vælge at satse på investeringer i uddannelse og efteruddannelse og mindede tilhørerne om, at Darwin i sin tid fremhævede, at det er de mest omstillingsparate, der klarer sig bedst.

Ikke de stærkeste.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job