Professor: Vi kan vælge den gode, den onde eller den grusomme løsning for fremtidens job

Kommer robotterne og tager dit job? Eller vil ny og bedre teknologi sikre bedre job til de fleste?

Artikel top billede

Kommer robotterne og tager dit job? Eller vil ny og bedre teknologi sikre bedre job til de fleste?

Den problemstilling var temaet mandag på LOs konference "Arbejdsmarked 4.0", hvor professor Torben Pedersen fra Department of Strategic Management and Globalization hos CBS præsenterede tre scenarier for Danmarks fremtid.

Med en slet skjult hyldest til den italienske spaghettiwestern fra 1966 understregede Torben Pedersen, at vi står foran den gode, den onde eller den grusomme løsning på arbejdsmarkedet pt.:

"I det grusomme scenarie er der ikke job for os mennesker mere. I stedet er det robotter og førerløse biler, som tager sig af transport."

Men Torben Pedersen understregede også, at han ikke ser tegn på, at vi er på vej derhen - endnu:

"Når man så ser på den samlede beskæftigelse i Danmark, så er den gået op de sidste par år - også selvom vi har indført meget teknologi. De nye job er samtidig opstået i den private sektor, mens den offentlige sektor har stået stille."

I det onde scenarie hersker robotterne

Professoren påpegede dog på konferencen, at tallene dækker over en række dybe ændringer på arbejdsmarkedet. Ændringer, som uden politiske løsninger, vil lede til det onde scenarie:

"Det onde scenarie er, at det kun er de velhavende, som vil få gavn af digitaliseringen. Se bare på antallet af kassemedarbejdere i banker. Det er faldet med 11.000 ansatte. Til gengæld er antallet af rådgivere i bankerne steget med 8.500. Det samlede fald er begrænset, men det, som er sket, er, at bankerne nu prioriterer rådgivere mere højere uddannelse."

Det samlede jobtab mener Torben Pedersen vil være begrænset, men han advarede samtidig mod at undervurdere mængden af job, som ændre sig over de næste par år:

"En nylig undersøgelse fra tænketanken Cevea og HK har set på, hvilke job er mest udsatte for automatisering. Og de når frem til, at ca. 900.000 danske job er digitaliseringsudsatte."

Artiklen fortsætter under billedet...

Teknologi skaber også nye job

Selv lænede professoren i sit oplæg sig mest mod det gode scenarie, ikke mindst fordi automatiseringen i hans øjne ikke er et nulsumsspil, men også en proces, hvor nye job opstår i kølvandet på de nye teknologier.

For teknologien tager ikke bare. Den skaber ifølge Torben Pedersen også mulighed for gode, nye og ændrede job, som skaber grobund for det gode scenarie:

"I det gode scenarie er der job og mere uddelegering af beslutningskompetencer til den enkelte medarbejder. For teknologi før blev brugt til at lave alt i storskala, fordi virksomhederne blev økonomisk ramt ved afvigelser. Så det handlede om at få de afvigelser væk."

"Teknologi skaber mulighed for at vi kan arbejde sammen med maskinerne. Men for at vi for alvor kan udnytte det, så skal vi uddelegere helt derud, hvor dem som har kompetencen kan træffe beslutninger. Uanset om de producerer noget, er ude på gulvet eller forhandler med kunderne."

Danske styrker

Det er samtidig en ændring, som ifølge Torben Pedersen naturligt burde gavne det danske arbejdsmarked:

"I Danmark bryster vi os af at være kreative og ikke hierarkiske, så udviklingen burde være lige til os. Så længe vi får skabt de rette medarbejderkompetencer, får brugt teknologien og samtidigt organiseret os korrekt i virksomhederne."

Professoren understregede dog, at det gode scenarie ikke kommer af sig selv. Det kræver, at de danske politikere, virksomheder og fagforeninger vælge at satse på investeringer i uddannelse og efteruddannelse og mindede tilhørerne om, at Darwin i sin tid fremhævede, at det er de mest omstillingsparate, der klarer sig bedst.

Ikke de stærkeste.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job