Ny stor undersøgelse: Sådan bruger danskerne internettet

Alle unge mellem 15 og 18 år har været på nettet i den seneste uge, mens en kvart million aldrig har betrådt den digitale motorvej. Her er danskernes internetvaner.

Artikel top billede

(Foto: Kiyoshi Takahase / iStockphoto)

Danmarks Statistik tager hvert år temperaturen på it-Danmark, og 2016 er ingen undtagelse.

I rapporten 'It-anvendelse i befolkningen 2016' sætter tal-fabrikken såleden danskernes it-forbrug under lup.

I udgivelsen kan man læse, at internettet i dag anvendes til en lang række formål men primært til kommunikation, informationssøgning, spil, handel, underholdning og uddannelse.

Anvendelsesmulighederne bliver fortsat flere i takt med højere udbredelse samt den teknologiske og forretningsmæssige udvikling.

Og dækningsgraden i vores lille land er ganske god.

I 2016 er 80 procent af familierne således opkoblet til internettet. Langt de fleste internetforbindelser er bredbåndsforbindelser med høj hastighed.

Danmarks statistik har også sat brugsområder på netadgangen.

Mail er stadig ultra-vigtigt

Den absolutte topscorer er mail-afsendelse og modtagelse. Herefter følger mere praktiske gøremål som betaling af regninger, bankbesøg og informationssøgning.

Men også de sociale medier fylder efterhånden godt i anvendelsen af bredbåndsadgangen.

Det er kun tre procent af de 15 til 18 årige, der fravælger at være på sociale medier. Til sammenligning er den tilsvarende andel på 32 procent blandt de 19 til 89-årige.

Til gengæld vælger to ud af tre unge at begrænse adgangen til deres profil eller indhold på de sociale medier, så der er altså en bevidsthed om privatlivets fred blandt de yngre danskere.

Denne gruppe er da også ganske hyppige brugere af nettet. Hele 100 procent af unge mellem 15 til 18 år er online mindst én gang om ugen. 98 procent går på internettet via en smartphone.

Telefonen er blevet den foretrukne enhed og fire ud af fem mellem 16 og 89 år går på internettet via mobilos.

Det er dog langt fra alle, der har fået hul igennem til den digitale motorvej, oplyser Danmarks Statistik.

Aldrig-gruppen er halveret

I 2011 var der 44 procent af de 65-89-årige, der aldrig benyttede nettet.

Denne andel er faldet til 19 procent, hvilket er en halvering af ikke-netbrugere.

Der er dog stadig tale om en stor gruppe mennesker, der slet ikke anvender internettet selv om masser af tjenester i dag foregår via nettet - eksempelvis Digital post fra det offentlige.

I tal er det cirka 230.000 danskere, der fortsat ikke er på nettet. En gruppe, der altså primært skal findes blandt vores ældre medborgere.

Du kan finde hele rapporten fra Danmarks Statistik her.

Resultaterne er baseret på 6.000 besvarelser fra telefoninterviews eller webskemaer i perioden marts til maj 2016 blandt et repræsentativt udsnit af den danske befolkning fra 15 til 89 år.

Læs også:
Få dog stoppet reguleringen på dataområdet så vi kan komme i gang med at bruge offentlige data

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune