Ny stor undersøgelse: Sådan bruger danskerne internettet

Alle unge mellem 15 og 18 år har været på nettet i den seneste uge, mens en kvart million aldrig har betrådt den digitale motorvej. Her er danskernes internetvaner.

Artikel top billede

(Foto: Kiyoshi Takahase / iStockphoto)

Danmarks Statistik tager hvert år temperaturen på it-Danmark, og 2016 er ingen undtagelse.

I rapporten 'It-anvendelse i befolkningen 2016' sætter tal-fabrikken såleden danskernes it-forbrug under lup.

I udgivelsen kan man læse, at internettet i dag anvendes til en lang række formål men primært til kommunikation, informationssøgning, spil, handel, underholdning og uddannelse.

Anvendelsesmulighederne bliver fortsat flere i takt med højere udbredelse samt den teknologiske og forretningsmæssige udvikling.

Og dækningsgraden i vores lille land er ganske god.

I 2016 er 80 procent af familierne således opkoblet til internettet. Langt de fleste internetforbindelser er bredbåndsforbindelser med høj hastighed.

Danmarks statistik har også sat brugsområder på netadgangen.

Mail er stadig ultra-vigtigt

Den absolutte topscorer er mail-afsendelse og modtagelse. Herefter følger mere praktiske gøremål som betaling af regninger, bankbesøg og informationssøgning.

Men også de sociale medier fylder efterhånden godt i anvendelsen af bredbåndsadgangen.

Det er kun tre procent af de 15 til 18 årige, der fravælger at være på sociale medier. Til sammenligning er den tilsvarende andel på 32 procent blandt de 19 til 89-årige.

Til gengæld vælger to ud af tre unge at begrænse adgangen til deres profil eller indhold på de sociale medier, så der er altså en bevidsthed om privatlivets fred blandt de yngre danskere.

Denne gruppe er da også ganske hyppige brugere af nettet. Hele 100 procent af unge mellem 15 til 18 år er online mindst én gang om ugen. 98 procent går på internettet via en smartphone.

Telefonen er blevet den foretrukne enhed og fire ud af fem mellem 16 og 89 år går på internettet via mobilos.

Det er dog langt fra alle, der har fået hul igennem til den digitale motorvej, oplyser Danmarks Statistik.

Aldrig-gruppen er halveret

I 2011 var der 44 procent af de 65-89-årige, der aldrig benyttede nettet.

Denne andel er faldet til 19 procent, hvilket er en halvering af ikke-netbrugere.

Der er dog stadig tale om en stor gruppe mennesker, der slet ikke anvender internettet selv om masser af tjenester i dag foregår via nettet - eksempelvis Digital post fra det offentlige.

I tal er det cirka 230.000 danskere, der fortsat ikke er på nettet. En gruppe, der altså primært skal findes blandt vores ældre medborgere.

Du kan finde hele rapporten fra Danmarks Statistik her.

Resultaterne er baseret på 6.000 besvarelser fra telefoninterviews eller webskemaer i perioden marts til maj 2016 blandt et repræsentativt udsnit af den danske befolkning fra 15 til 89 år.

Læs også:
Få dog stoppet reguleringen på dataområdet så vi kan komme i gang med at bruge offentlige data

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS