Motorola stopper udviklingen af nye smartwatches: Alt for få køber dem

Motorola har produceret en af de bedste smartwatches på markedet med selskabets Moto 360, men nu bliver produktionen af Android-ure sat på 'hold'. Grund: Forbrugerne gider ikke købe smartwatches.

Artikel top billede

2016 har været et hårdt år for Android Wear, Googles styresystem til smartwatches. 

Google fremviste et imponerende Android Wear 2.0-system på selskabets udviklerkonference i foråret, men nu snart syv måneder senere er udgivelsen blevet forsinket på ubestemt tid.

Samtidig har der kun været få og relativt uimponerende lanceringer af nye Android Wear-ure i året der gik.

Nu stiller Motorola sig kritisk over for produktkategorien, selv om selskabet har produceret et af de mest populære og bedste Android-ure på markedet, Moto 360. 

Motorolas udviklingschef, Shakil Barkat, har udtalt til The Verge, at firmaet ikke har planer om at udgive et nyt Android Wear-ur foreløbig. Heller ikke i forbindelse med udgivelsen af Android Wear 2.0.

"Der er ikke nok ryk i markedet til at give grund til at udgive et nyt ur inden for nærmeste fremtid," siger Shakil Barkat til The Verge. 

Læs også: Ambitiøst Google-projekt løber ind i problemer - nu må Google udskyde det

Interesserer for få
Motorolas ur, Moto 360, var et af de allerførste smartwatches med Android Wear, og det var forventet, at der ville udkomme en ny model i forbindelse med den kommende lancering af Android Wear 2.0.

"På et tidspunkt vil smartwatches helt sikkert give mere værdi for forbrugerne, men lige nu er wearables et niche-produkt og rammer ikke bredt nok til, at vi vil blive ved med at bygge et nyt ur år efter år," forklarer Shakil Barkat.

Læs også: Ingen vil have smartwatches: Salget for wearables styrtdykker og producenterne flygter

Det ventes, at andre firmaer som Huawei, LG og Asus er på vej med de næste store Android Wear-ure. Der går også rygter om, at Google selv vil lancere et par nye Pixel-ure i løbet af 2017. 

Tilbage i februar 2015 skrev Computerworld, at Android Wear-ure kun havde solgt 800.000 enheder fordelt på alle producenter i løbet af 2014. Vi lagde allerede dengang op til en debat om, hvorvidt smartwatches var en døgnflue. 

Det kan du læse mere om her: Android Wear flopper totalt: Kan vi allerede nu erklære smartwatch-kategorien for død?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS