Margrethe Vestager smækker ny milliard-bøde i bordet: Tech-giganter straffet for batteri-kartel

Et batteri-kartel bestående af asiatiske tech-giganter må bøde over en milliard kroner i et forlig med EU-Konkurrencekommissær Margrethe Vestager. Også selvom tech-giganternes ulovligheder fandt sted uden for EU.

Artikel top billede

Foto: Mads Elkær (Foto: Mads Elkær)

En japansk batteri-trio bestående af Sony, Sanyo og Panasonic må til lommerne, efter selskabernes prispolitik har været under luppen hos den danske EU-Konkurrencekommissær Margrethe Vestager.

De tre selskaber er fundet skyldige i sammen med den sydkoreanske tech-gigant Samsung at have koordineret priserne på genopladelige batterier, der bliver brugt i eksempelvis smartphones og bærbare computere.

Karteldannelsen af de asiatiske tech-giganter fandt ifølge EU sted mellem 2004 og 2007, hvor prisen på legeringsmetallet kobolt til brug ved produktionen af lithium-ion-batterier var høj.

Samtidig har selskaberne udvekslet sensitive informationer om andre leverandører af de genopladelige lithium-ion-batterier for at undgå konkurrenter, hvilket er i strid med EU-reglerne.

EU-bøden lyder på godt 1,2 milliarder kroner for ulovlig karteldannelse, også selvom kvartetten udvekslede de ulovlige informationer primært i Asien og kun lejlighedsvis i Europa, fremgår det af en pressemeddelelse fra EU.

"Millioner af europæere benytter laptops, mobile telefoner og trådløse værktøjer, der alle kører på lithium-ion-batterier. Vores beslutning sanktionerer fire producenter af genopladelige batterier, hvis handlinger har ramt en række varer, som er blevet til millionvis af europæiske forbrugere," forklarer Margrethe Vestager i pressemeddelelsen.

Derfor går Samsung fri

Den danske EU-kommissær understreger, at afgørelsen vil sende et vigtigt signal til omverdenen.

"Hvis europæiske forbrugere bliver ramt af et kartel, vil EU-Kommissionen undersøge sagerne, selvom handlingerne er foregået uden for Europa," lyder det fra Margrethe Vestager i pressemeddelelsen.

Her fremgår det også, at den eneste ikke-japanske spiller i batteri-banden, Samsung, går fri for at betale en bøde på godt 425 millioner kroner, fordi det sydkoreanske firma sladrede om kartellet til EU.

Samtidig har de tre andre selskaber også fået rabat på bøderne, fordi de har samarbejdet med EU om blandt andet bevisfremskaffelse.

I alt skal Sony betale 222 millioner kroner, Panasonic bøder 289 millioner kroner, mens Sanyo må grave dybest i lommerne og lægge 722 millioner kroner til EU-bødekassen.

Denne omgang med tech-giganternes lyssky karteldannelse er langt fra den første brydekamp med internationale storspillere.

Tidligere har Margrethe Vestager stanget store girokort ud til både Google og Apple for henholdsvis monopolmisbrug og for lille en skattebetaling.

De historier kan du læse mere om her:
Hvad så, Margrethe Vestager - skal Google betale EU-bøde på 35 milliarder kroner?

Gigantisk skattesmæk til Apple for irsk skatteaftale - skal betale 97 milliarder kroner

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse