YouSee-nedbrud: Hvor meget skal du have i kompensation?

YouSee har lovet, at de mere end en million husstande, der nytårsaften mistede tv-signalet som følge af nedbrud, vil få en 'underholdningsoplevelse.' Men er det nu også en rimelig kompensation for et nedbrud af dette omfang?

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det har væltet ind med klager fra danskere, der er blevet ramt af det gigantiske tv-nedbrud hos YouSee nytårsaften, som Yousee selv kalder for 'et meget alvorligt nedbrud.'

Et par timer før dronning Margrethes nytårstale røg YouSees tv-signal pludselig, og tv-skærmene i mere end en million husstande var dernæst i sort resten af aftenen og natten.

Siden har YouSee været påfaldende tavs med årsagen til det store nedbrud.

Det kan du læse mere om her: YouSees kæmpe-nedbrud nytårsaften: Situationen kan være alvorlig

I en udsendt beklagelse skrev YouSee-topchef Jaap Postma til selskabets kunder, at YouSee straks efter fejlrettelsen vil gå i gang med at 'lave en underholdningsoplevelse' til kunder som 'plaster på såret.'

YouSee har siden ikke ønsket at uddybe hvad præcist denne 'underholdningsoplevelse' vil bestå af, men skriver på selskabets Facebook-side, at der vil blive tale om en oplevelse, som 'alle vores tv-kunder vil kunne gøre brug af.'

På Facebook-siden mener en kunde dog også, at det mest er YouSees teknikere, der bør have kompensation for deres indsats efter nedbruddet.

Hvad er en passende kompensation?

Der er dog samtidig kunder, der forlanger økonomisk kompensation for nedbruddet.

Deles den pris, som en kunde betaler for YouSee-pakken per måned ud på antal timer, som nedbruddet har varet, vil denne økonomiske kompensation ganske vist være relativ lille.

Med i regnskabet skal vi dog hertil lægge det image-tab, som er fulgt i kølvandet på nedbruddet for YouSee, hvor mange tusinder kunder har haft en dårlig oplevelse med selskabet.

Fraregnet det rent økonomiske har der floreret en ide om, at YouSee vil kompensere med eksempelvis nogle rabatkoder til Blockbuster eller gratis film på anden vis.

Andre har peget på, at de vil have en gratis koncert et sted som kompensation for nedbruddet.

TDC tilbød på lignende vis kunderne fem gratis film via YouSee Cinema, da selskabet for et års tid siden skiftede navn til YouSee.

Hvad mener du vil være en passende kompensation for nedbruddet? Penge, film, musik? Eller gratis tv-pakke i en periode? Hvad er rimeligt? Og hvor meget skal der til for at rette op på YouSees ikke ubetydelige image-tab?

Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Læs også:

YouSees kæmpe-nedbrud nytårsaften: Situationen kan være alvorlig

Facebook koger over af vrede danskere efter stribevis af Yousee-nedbrud - hvornår får vi svar?

Yousee ramt af domino-effekt fra nytårsaften: Nu er der nye fejl på tv i hele Danmark

Kampen om fremtidens tv-kunder spidser til med Stofa-ejers køb af Boxer: Her er fremtiden for Stofa og Yousee

Læses lige nu

    Annonce

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S