YouSee-nedbrud: Hvor meget skal du have i kompensation?

YouSee har lovet, at de mere end en million husstande, der nytårsaften mistede tv-signalet som følge af nedbrud, vil få en 'underholdningsoplevelse.' Men er det nu også en rimelig kompensation for et nedbrud af dette omfang?

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det har væltet ind med klager fra danskere, der er blevet ramt af det gigantiske tv-nedbrud hos YouSee nytårsaften, som Yousee selv kalder for 'et meget alvorligt nedbrud.'

Et par timer før dronning Margrethes nytårstale røg YouSees tv-signal pludselig, og tv-skærmene i mere end en million husstande var dernæst i sort resten af aftenen og natten.

Siden har YouSee været påfaldende tavs med årsagen til det store nedbrud.

Det kan du læse mere om her: YouSees kæmpe-nedbrud nytårsaften: Situationen kan være alvorlig

I en udsendt beklagelse skrev YouSee-topchef Jaap Postma til selskabets kunder, at YouSee straks efter fejlrettelsen vil gå i gang med at 'lave en underholdningsoplevelse' til kunder som 'plaster på såret.'

YouSee har siden ikke ønsket at uddybe hvad præcist denne 'underholdningsoplevelse' vil bestå af, men skriver på selskabets Facebook-side, at der vil blive tale om en oplevelse, som 'alle vores tv-kunder vil kunne gøre brug af.'

På Facebook-siden mener en kunde dog også, at det mest er YouSees teknikere, der bør have kompensation for deres indsats efter nedbruddet.

Hvad er en passende kompensation?

Der er dog samtidig kunder, der forlanger økonomisk kompensation for nedbruddet.

Deles den pris, som en kunde betaler for YouSee-pakken per måned ud på antal timer, som nedbruddet har varet, vil denne økonomiske kompensation ganske vist være relativ lille.

Med i regnskabet skal vi dog hertil lægge det image-tab, som er fulgt i kølvandet på nedbruddet for YouSee, hvor mange tusinder kunder har haft en dårlig oplevelse med selskabet.

Fraregnet det rent økonomiske har der floreret en ide om, at YouSee vil kompensere med eksempelvis nogle rabatkoder til Blockbuster eller gratis film på anden vis.

Andre har peget på, at de vil have en gratis koncert et sted som kompensation for nedbruddet.

TDC tilbød på lignende vis kunderne fem gratis film via YouSee Cinema, da selskabet for et års tid siden skiftede navn til YouSee.

Hvad mener du vil være en passende kompensation for nedbruddet? Penge, film, musik? Eller gratis tv-pakke i en periode? Hvad er rimeligt? Og hvor meget skal der til for at rette op på YouSees ikke ubetydelige image-tab?

Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Læs også:

YouSees kæmpe-nedbrud nytårsaften: Situationen kan være alvorlig

Facebook koger over af vrede danskere efter stribevis af Yousee-nedbrud - hvornår får vi svar?

Yousee ramt af domino-effekt fra nytårsaften: Nu er der nye fejl på tv i hele Danmark

Kampen om fremtidens tv-kunder spidser til med Stofa-ejers køb af Boxer: Her er fremtiden for Stofa og Yousee

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S