Her er YouSees kompensation efter kæmpenedbrud: Gratis film til kunderne resten af måneden

YouSee er klar med den lovede kompensation for nedbruddet nytårsaften. Se den her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Tv-selskabet YouSee er klar med den lovede kompensations-pakke, som selskabet 1. januar stillede brugerne i udsigt, efter selskabet var blevet ramt af et meget stort og omfattende nedbrud.

Det skete i en udsendt mail fra selskabets topchef, Jaap Postma, der lovede, at de ramte brugere ville få en 'underholdningsoplevelse,' som 'plaster på såret.'

Den er YouSee nu klar med, fremgår det af en udsendt mail.

"Nedbruddet betød, at mange af vores kunder måtte undvære tv nytårsaften. Det er vi rigtig kede af. Som et plaster på såret har vi derfor sammensat en filmpakke, som vi håber, at du og din familie vil få glæde af," lyder det i mailen, der har topchef Jaap Postma som underskriver.

Fra lørdag og måneden ud vil YouSee-brugerne således få gratis adgang til filmkanalaen Viasat Film Premiere, der rummer en række film, som kan ses på fjernsynet.

Med i pakken bliver også fri adgang til 250 film fra Viasat.

Hertil smider YouSee fem udvalgte film oven i posen, der kan ses på både mobiltelefonen, tablet, pc og tv-boks.

Det drejer sig om Captain Fantastic, The Hateful Eight, Antboy 3, Kvinden i guld og Blood Father.

Du kan læse mere om kompensations-pakken her.

YouSee holder årsagerne til det meget store nedbrud tæt til kroppen. Det har fået mistanken til at rejse sig om, at der kan være tale om et hackerangreb eller lignende.

Læs også:

YouSee-nedbrud: Hvor meget skal du have i kompensation?

YouSees kæmpe-nedbrud nytårsaften: Situationen kan være alvorlig

Facebook koger over af vrede danskere efter stribevis af Yousee-nedbrud - hvornår får vi svar?

Yousee ramt af domino-effekt fra nytårsaften: Nu er der nye fejl på tv i hele Danmark

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job