Stor bøde til dansk taxa-firma for spam: Sendte ulovlige sms'er til 27.000 danskere

Taxa-selskabet Taxa4x35 skal betale en kvart million i bøde for at have sendt ulovlige smser til 27.283 brugere.

Artikel top billede

Taxa-selskabet Taxa 4x35 skal betale en kvart million kroner - 250.000 kroner - i bøde for uden modtagernes specifikke tilladelse at have sendt reklame-sms til 27.283 danskere.

Sådan lyder dommen fra Retten på Frederiksberg, som vurderer, at sagen er en overtrædelse af forbuddet mod spam i markedsføringsloven.

Sms'en indeholdte oplysning om, at taxa-selskabet havde stoppet samarbejdet med ClickATaxi, der stod bag en app, som brugerne kunne anvende til at bestille en hyrevogn.

I meddelelsen gjorde Taxa 4x35 til gengæld opmærksom på, at brugerne kunne anvende selskabets egen app til fremover at bestille en taxa.

De 27.283 danskere, der modtog sms'en, havde alle tidligere anvendt ClickATaxi til at bestille en taxa.

Taxa 4x35 mener, at der var tale om en servicemeddelelse og ikke spam.

Men Retten i Frederiksberg har i afgørelsen lagt til grund, at selskabet i meddelelsen har forsøgt at få de mange brugere til at anvende selskabets egen løsning.

"Henset til sms-beskedens formulering og den deri indeholdte mulighed for at tilmelde sig tiltaltes egen app finder retten, at tiltalte har handlet med henblik på at opnå kørselsopgaver hos modtagere af sms-beskeden," hedder det.

Samtidig indeholdte sms'en ikke en tydelig frameldelse-mulighed, som loven ellers kræver.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect