Stor bøde til dansk taxa-firma for spam: Sendte ulovlige sms'er til 27.000 danskere

Taxa-selskabet Taxa4x35 skal betale en kvart million i bøde for at have sendt ulovlige smser til 27.283 brugere.

Artikel top billede

Taxa-selskabet Taxa 4x35 skal betale en kvart million kroner - 250.000 kroner - i bøde for uden modtagernes specifikke tilladelse at have sendt reklame-sms til 27.283 danskere.

Sådan lyder dommen fra Retten på Frederiksberg, som vurderer, at sagen er en overtrædelse af forbuddet mod spam i markedsføringsloven.

Sms'en indeholdte oplysning om, at taxa-selskabet havde stoppet samarbejdet med ClickATaxi, der stod bag en app, som brugerne kunne anvende til at bestille en hyrevogn.

I meddelelsen gjorde Taxa 4x35 til gengæld opmærksom på, at brugerne kunne anvende selskabets egen app til fremover at bestille en taxa.

De 27.283 danskere, der modtog sms'en, havde alle tidligere anvendt ClickATaxi til at bestille en taxa.

Taxa 4x35 mener, at der var tale om en servicemeddelelse og ikke spam.

Men Retten i Frederiksberg har i afgørelsen lagt til grund, at selskabet i meddelelsen har forsøgt at få de mange brugere til at anvende selskabets egen løsning.

"Henset til sms-beskedens formulering og den deri indeholdte mulighed for at tilmelde sig tiltaltes egen app finder retten, at tiltalte har handlet med henblik på at opnå kørselsopgaver hos modtagere af sms-beskeden," hedder det.

Samtidig indeholdte sms'en ikke en tydelig frameldelse-mulighed, som loven ellers kræver.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S