Stor bøde til dansk taxa-firma for spam: Sendte ulovlige sms'er til 27.000 danskere

Taxa-selskabet Taxa4x35 skal betale en kvart million i bøde for at have sendt ulovlige smser til 27.283 brugere.

Artikel top billede

Taxa-selskabet Taxa 4x35 skal betale en kvart million kroner - 250.000 kroner - i bøde for uden modtagernes specifikke tilladelse at have sendt reklame-sms til 27.283 danskere.

Sådan lyder dommen fra Retten på Frederiksberg, som vurderer, at sagen er en overtrædelse af forbuddet mod spam i markedsføringsloven.

Sms'en indeholdte oplysning om, at taxa-selskabet havde stoppet samarbejdet med ClickATaxi, der stod bag en app, som brugerne kunne anvende til at bestille en hyrevogn.

I meddelelsen gjorde Taxa 4x35 til gengæld opmærksom på, at brugerne kunne anvende selskabets egen app til fremover at bestille en taxa.

De 27.283 danskere, der modtog sms'en, havde alle tidligere anvendt ClickATaxi til at bestille en taxa.

Taxa 4x35 mener, at der var tale om en servicemeddelelse og ikke spam.

Men Retten i Frederiksberg har i afgørelsen lagt til grund, at selskabet i meddelelsen har forsøgt at få de mange brugere til at anvende selskabets egen løsning.

"Henset til sms-beskedens formulering og den deri indeholdte mulighed for at tilmelde sig tiltaltes egen app finder retten, at tiltalte har handlet med henblik på at opnå kørselsopgaver hos modtagere af sms-beskeden," hedder det.

Samtidig indeholdte sms'en ikke en tydelig frameldelse-mulighed, som loven ellers kræver.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics