Michael Mathiesen tilbage på børsen

Den tidligere chef for 2M Invest, Michael Mathiesen, er klar til et comeback på børsmarkedet med den svenske softwareudvikler Cellpoint. Selskabets aktier skal torsdag noteres på Stockholm-børsen Aktietorget, og aktienoteringen skal gøre det lettere for Cellpoint at skabe vækst gennem opkøb.

Ført an af Michael Mathiesen går den svenske mobiludvikler Cellpoint i denne uge på børsen i Stockholm.

Selskabet skal noteres på mini-børsen Aktietorget, der oftest bruges af selskaber, som er på jagt efter penge til videre udvikling.

Den tidligere chef for 2M Invest, Michael Mathiesen, tiltrådte i februar sidste år som administrerende direktør for Cellpoint, der siden har opkøbt it-selskaberne Hellodies, Satsafe og Mobile Fx.

Den kommende børsnotering skal gøre det endnu at lettere at skabe vækst i selskabet gennem opkøb.

- Opkøb er en del af vores strategi, og en noteret aktie er meget enklere at anvende som betalingsmiddel. Det er en væsentlig årsag til vores notering, siger Michael Mathiesen til nyhedstjenesten Rapidus.

Børsnoteringen kommer, kort efter at en del af Cellpoints omkring 80 aktionærer har skudt 12 millioner kroner i selskabet, der udvikler mobiltjenester.

Cellpoint er bygget på resterne af et konkursramt børsnoteret firma af samme navn, der i dotcom-dagene var 10 milliarder kroner værd på børsen i Stockholm. Softwareudvikleren blev omstruktureret sidste år, hvor det kun blev til en omsætning på tre millioner kroner.

Selskabet har i dag 26 ansatte på kontorer i Stockholm og København.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S