Michael Mathiesen tilbage på børsen

Den tidligere chef for 2M Invest, Michael Mathiesen, er klar til et comeback på børsmarkedet med den svenske softwareudvikler Cellpoint. Selskabets aktier skal torsdag noteres på Stockholm-børsen Aktietorget, og aktienoteringen skal gøre det lettere for Cellpoint at skabe vækst gennem opkøb.

Ført an af Michael Mathiesen går den svenske mobiludvikler Cellpoint i denne uge på børsen i Stockholm.

Selskabet skal noteres på mini-børsen Aktietorget, der oftest bruges af selskaber, som er på jagt efter penge til videre udvikling.

Den tidligere chef for 2M Invest, Michael Mathiesen, tiltrådte i februar sidste år som administrerende direktør for Cellpoint, der siden har opkøbt it-selskaberne Hellodies, Satsafe og Mobile Fx.

Den kommende børsnotering skal gøre det endnu at lettere at skabe vækst i selskabet gennem opkøb.

- Opkøb er en del af vores strategi, og en noteret aktie er meget enklere at anvende som betalingsmiddel. Det er en væsentlig årsag til vores notering, siger Michael Mathiesen til nyhedstjenesten Rapidus.

Børsnoteringen kommer, kort efter at en del af Cellpoints omkring 80 aktionærer har skudt 12 millioner kroner i selskabet, der udvikler mobiltjenester.

Cellpoint er bygget på resterne af et konkursramt børsnoteret firma af samme navn, der i dotcom-dagene var 10 milliarder kroner værd på børsen i Stockholm. Softwareudvikleren blev omstruktureret sidste år, hvor det kun blev til en omsætning på tre millioner kroner.

Selskabet har i dag 26 ansatte på kontorer i Stockholm og København.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Monsalta ApS

Full stack-udvikler

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S