Michael Mathiesen tilbage på børsen

Den tidligere chef for 2M Invest, Michael Mathiesen, er klar til et comeback på børsmarkedet med den svenske softwareudvikler Cellpoint. Selskabets aktier skal torsdag noteres på Stockholm-børsen Aktietorget, og aktienoteringen skal gøre det lettere for Cellpoint at skabe vækst gennem opkøb.

Ført an af Michael Mathiesen går den svenske mobiludvikler Cellpoint i denne uge på børsen i Stockholm.

Selskabet skal noteres på mini-børsen Aktietorget, der oftest bruges af selskaber, som er på jagt efter penge til videre udvikling.

Den tidligere chef for 2M Invest, Michael Mathiesen, tiltrådte i februar sidste år som administrerende direktør for Cellpoint, der siden har opkøbt it-selskaberne Hellodies, Satsafe og Mobile Fx.

Den kommende børsnotering skal gøre det endnu at lettere at skabe vækst i selskabet gennem opkøb.

- Opkøb er en del af vores strategi, og en noteret aktie er meget enklere at anvende som betalingsmiddel. Det er en væsentlig årsag til vores notering, siger Michael Mathiesen til nyhedstjenesten Rapidus.

Børsnoteringen kommer, kort efter at en del af Cellpoints omkring 80 aktionærer har skudt 12 millioner kroner i selskabet, der udvikler mobiltjenester.

Cellpoint er bygget på resterne af et konkursramt børsnoteret firma af samme navn, der i dotcom-dagene var 10 milliarder kroner værd på børsen i Stockholm. Softwareudvikleren blev omstruktureret sidste år, hvor det kun blev til en omsætning på tre millioner kroner.

Selskabet har i dag 26 ansatte på kontorer i Stockholm og København.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

A&Til

Innovationskonsulent

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S