Michael Mathiesen tilbage på børsen

Den tidligere chef for 2M Invest, Michael Mathiesen, er klar til et comeback på børsmarkedet med den svenske softwareudvikler Cellpoint. Selskabets aktier skal torsdag noteres på Stockholm-børsen Aktietorget, og aktienoteringen skal gøre det lettere for Cellpoint at skabe vækst gennem opkøb.

Ført an af Michael Mathiesen går den svenske mobiludvikler Cellpoint i denne uge på børsen i Stockholm.

Selskabet skal noteres på mini-børsen Aktietorget, der oftest bruges af selskaber, som er på jagt efter penge til videre udvikling.

Den tidligere chef for 2M Invest, Michael Mathiesen, tiltrådte i februar sidste år som administrerende direktør for Cellpoint, der siden har opkøbt it-selskaberne Hellodies, Satsafe og Mobile Fx.

Den kommende børsnotering skal gøre det endnu at lettere at skabe vækst i selskabet gennem opkøb.

- Opkøb er en del af vores strategi, og en noteret aktie er meget enklere at anvende som betalingsmiddel. Det er en væsentlig årsag til vores notering, siger Michael Mathiesen til nyhedstjenesten Rapidus.

Børsnoteringen kommer, kort efter at en del af Cellpoints omkring 80 aktionærer har skudt 12 millioner kroner i selskabet, der udvikler mobiltjenester.

Cellpoint er bygget på resterne af et konkursramt børsnoteret firma af samme navn, der i dotcom-dagene var 10 milliarder kroner værd på børsen i Stockholm. Softwareudvikleren blev omstruktureret sidste år, hvor det kun blev til en omsætning på tre millioner kroner.

Selskabet har i dag 26 ansatte på kontorer i Stockholm og København.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network