EU: Medieselskaber skal have lov til at bruge sniffere til at opdage adblockere

Medieselskaber skal have lov til at sende sniffe ud, som kan opdage adblockere, så brugerne kan bannes, lyder det fra EU.

Artikel top billede

De europæiske medie-selskaber skal have lov til at sende sniffere ud, som kan opdage adblockere hos brugerne, så de kan banne de pågældende brugere fra adgang til sitet.

Adblockere spærrer for fremvisningen af annoncer, når brugerne besøger mediehusenes websites, og det er en alvorlig sag for mediehusenes forretningsmodeller.

Sådan lyder et forslag fra EU, som netop har offentliggjort en række privacy-relaterede forslag, som nu skal behandles i EU's politiske system.

De indebærer blandt andet fjernelse af de evindelige cookie-beskeder på besøgte websites.

Det kan du læse mere om her: Snart slut med evindelige cookie-beskeder på websites: EU vil ændre samtykke-reglerne

Mange medieselskaber spærrer allerede i dag for brugere med adblockere i et forsøg på at bekæmpe området, der rammer lige ned i mediehusenes forsøg på at finde finansiering i et hårdt presset marked.

EU vurderer, at der er hårdt brug for en juridisk afklaring på området, som i dag ligger i en gråzone.

Det skyldes, at mediehusene for at opdage brugen af en adblocker ifølge kritikere i dag ofte 'glemmer' at bede om lov til at få adgang til de enheder, som deres sites besøges fra.

Og denne adgang - som altså kræver brugernes tilladelse - er ofte nødvendigt for overhovedet at opdage, at en adblocker er i spil.

Det er denne adgang, som EU nu vil give grønt lys til.

Det vil betyde, at medie-husene uden at spørge om mål kan sende en sniffer ud, som kan opdage en adblocker, så mediehuset kan afbryde læse-muligheden fra den pågældende enhed.

Udbredelsen af adblockere har været inde i en uhyre fremgangsrig periode i takt med, at mediehusenes optag af online-annoncer er steget samtidig med, at mange brugere har oplevet de ofte aggressive og animerede annoncer som forstyrrende og offensive.

Det anslåes, at op mod et par hundrede millioner online-brugere i dag anvender adblockere, der findes i mange forskellige udformninger og fabrikater.

EU har tidligere arbejdet med en plan om at indføre en lov om 'privacy by default' i browserne, der altså i givet fald fra fødslen skulle indstilles til ikke at kunne spores, så online-annoncører ikke ville kunne følge brugere rundt på nettet.

Denne plan blev dog droppet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS