Teleselskabet 3 hacket: Hackere kræver millioner for ikke at afsløre persondata på tusindvis af 3-kunder

Teleselskabet 3 bliver i disse dage afpresset af kriminelle, der kræver et større millionbeløb for ikke at offentliggøre 3.600 kunder data.

Artikel top billede

I fredags modtog 3 en mail fra en eller flere kriminelle, der hvæder, at de ligger inde inde med personfølsomme oplysninger på 3.600 3-kunder.

Med mindre de kriminelle modtager et større millionbeløb, vil de offentliggøre de pågældende data, lyder truslen.

Det skriver 3 i en pressemeddelelse.

Efter dialog med politiet vurderer 3, at afpresningen er reel, og at de kriminelle faktisk ligger inde med oplysningerne på de 3.600 kunder.

Dataene vurderes til at være navn, adresse og CPR-nummer, men ikke bankoplysninger eller pinkoder, ligesom de vurderes til at være ni måneder gamle.

"Det er første gang i virksomhedens historie, at vi er udsat for denne type af kriminel adfærd. Jeg vil gerne slå fast, at vi hos 3 naturligvis ikke medvirker til at forhandle med kriminelle. Vi har derfor overdraget sagen til politiet, som straks er gået i gang med efterforskningen," siger Sidsel Rosendal Olsen, kundedirektør i 3.

Teleselskabet ved ikke, hvordan de kriminelle er kommet i besiddelse af oplysningerne, men afventer politiets efterforskning.

"Vi håndterer mange data og personfølsomme oplysninger hver dag, så sikkerhed er højeste prioritet for os. Vi kan ikke på nuværende tidspunkt sige noget om, hvordan oplysningerne er faldet i forkerte hænder, og indtil vi har sikker viden i det spørgsmål, vil vi ikke bidrage til spekulation," lyder det fra Sidsel Rosendal Olsen.

3 har i dag 1,2 millioner danske kunder, hvor 3.600 kunder er en meget lille andel. 3 fortæller, at hvis du har spørgsmål vedrørende afpresningen og dine data, kan du ringe til 3's kundeservice.

Selskabet meddeler, at det har underrettet alle relevante myndigheder, og at det har aktiveret dets kriseberedskab.

Læs også: YouSees kæmpe-nedbrud nytårsaften: Situationen kan være alvorlig

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job