Teleselskabet 3 hacket: Hackere kræver millioner for ikke at afsløre persondata på tusindvis af 3-kunder

Teleselskabet 3 bliver i disse dage afpresset af kriminelle, der kræver et større millionbeløb for ikke at offentliggøre 3.600 kunder data.

Artikel top billede

I fredags modtog 3 en mail fra en eller flere kriminelle, der hvæder, at de ligger inde inde med personfølsomme oplysninger på 3.600 3-kunder.

Med mindre de kriminelle modtager et større millionbeløb, vil de offentliggøre de pågældende data, lyder truslen.

Det skriver 3 i en pressemeddelelse.

Efter dialog med politiet vurderer 3, at afpresningen er reel, og at de kriminelle faktisk ligger inde med oplysningerne på de 3.600 kunder.

Dataene vurderes til at være navn, adresse og CPR-nummer, men ikke bankoplysninger eller pinkoder, ligesom de vurderes til at være ni måneder gamle.

"Det er første gang i virksomhedens historie, at vi er udsat for denne type af kriminel adfærd. Jeg vil gerne slå fast, at vi hos 3 naturligvis ikke medvirker til at forhandle med kriminelle. Vi har derfor overdraget sagen til politiet, som straks er gået i gang med efterforskningen," siger Sidsel Rosendal Olsen, kundedirektør i 3.

Teleselskabet ved ikke, hvordan de kriminelle er kommet i besiddelse af oplysningerne, men afventer politiets efterforskning.

"Vi håndterer mange data og personfølsomme oplysninger hver dag, så sikkerhed er højeste prioritet for os. Vi kan ikke på nuværende tidspunkt sige noget om, hvordan oplysningerne er faldet i forkerte hænder, og indtil vi har sikker viden i det spørgsmål, vil vi ikke bidrage til spekulation," lyder det fra Sidsel Rosendal Olsen.

3 har i dag 1,2 millioner danske kunder, hvor 3.600 kunder er en meget lille andel. 3 fortæller, at hvis du har spørgsmål vedrørende afpresningen og dine data, kan du ringe til 3's kundeservice.

Selskabet meddeler, at det har underrettet alle relevante myndigheder, og at det har aktiveret dets kriseberedskab.

Læs også: YouSees kæmpe-nedbrud nytårsaften: Situationen kan være alvorlig

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner - Platforme (IT Drift)

Københavnsområdet

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S