"Min daværende chef sagde, at han hellere ville have nogen med personlig interesse for computere end folk med en lang EDB-uddannelse"

"Udviklingen gik simpelthen så stærk dengang. På tre år var de tre IBM-servere udskiftet med et 50 kvadratmeter stort serverrum, og vi gik fra at være fire EDB-folk til at være langt over 20."

Artikel top billede

Som så mange andre unge mennesker har jeg altid rodet med maskiner, og mine første computere var en Lambda, senere en Memotech og så Amiga 500, 2000 og 4000, inden jeg skiftede til en 386'er.

Da EDB begyndte at blive mainstream i erhvervslivet i 1990'erne, tænkte jeg derfor, at jeg kunne tjene en ekstra skilling på at blive konsulent, så det gjorde jeg så ved siden af mit arbejde som farvehandler.

Jeg startede med at hjælpe til i Københavns Kommunes Familie- og Arbejdsmarkedsforvaltning, der trods sine 3.500 brugere kun havde tre små IBM-servere, der var forbundet til netværket med coax-kabler.

Efter jeg havde hjulpet kommunen nogle gange i 1998, spurgte de, om jeg ikke ville fastansættes.

Jeg glemmer aldrig, at min daværende chef sagde, at han hellere ville have nogen med personlig interesse for computere end folk med en lang EDB-uddannelse.

Udviklingen gik simpelthen så stærk dengang. På tre år var de tre IBM-servere udskiftet med et 50 kvadratmeter stort serverrum, og vi gik fra at være fire EDB-folk til at være langt over 20. Den slags rivende udvikling kommer vi nok ikke til at se igen i it-branchen i dag.

Martin Lauritsen, it-chef hos Copenhagen Metro Team.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tester i PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job