"Min daværende chef sagde, at han hellere ville have nogen med personlig interesse for computere end folk med en lang EDB-uddannelse"

"Udviklingen gik simpelthen så stærk dengang. På tre år var de tre IBM-servere udskiftet med et 50 kvadratmeter stort serverrum, og vi gik fra at være fire EDB-folk til at være langt over 20."

Artikel top billede

Som så mange andre unge mennesker har jeg altid rodet med maskiner, og mine første computere var en Lambda, senere en Memotech og så Amiga 500, 2000 og 4000, inden jeg skiftede til en 386'er.

Da EDB begyndte at blive mainstream i erhvervslivet i 1990'erne, tænkte jeg derfor, at jeg kunne tjene en ekstra skilling på at blive konsulent, så det gjorde jeg så ved siden af mit arbejde som farvehandler.

Jeg startede med at hjælpe til i Københavns Kommunes Familie- og Arbejdsmarkedsforvaltning, der trods sine 3.500 brugere kun havde tre små IBM-servere, der var forbundet til netværket med coax-kabler.

Efter jeg havde hjulpet kommunen nogle gange i 1998, spurgte de, om jeg ikke ville fastansættes.

Jeg glemmer aldrig, at min daværende chef sagde, at han hellere ville have nogen med personlig interesse for computere end folk med en lang EDB-uddannelse.

Udviklingen gik simpelthen så stærk dengang. På tre år var de tre IBM-servere udskiftet med et 50 kvadratmeter stort serverrum, og vi gik fra at være fire EDB-folk til at være langt over 20. Den slags rivende udvikling kommer vi nok ikke til at se igen i it-branchen i dag.

Martin Lauritsen, it-chef hos Copenhagen Metro Team.

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

A&Til

Innovationskonsulent

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S