Nu er det slut med Swipp: Om få timer er Swipp-appen totalt ubrugelig

Swipp får det endelige dødsstød i dag. Om få timer er betalings-appen ubrugelig.

Artikel top billede

Den sidste dag i februar 2017 er også den sidste dag for mobilbetalingstjenesten Swipp.

Efter i dag, den 28 februar, er appen og tjenesten lukket, og alle eksisterende brugere opsagt.

Swipp var et samarbejde mellem flere af landets banker, sparekasser og pengeinstitutter og var en direkte konkurrent til Danske Banks MobilePay.

Tilbage i november 2016 valgte banker og pengeinstitutter dog at forlade Swipp-samarbejdet til fordel for MobilePay, hvilket var dødsstødet for Swipp.

Som resultat stopper Swipp al aktivitet fra i dag.

Læs også: Total nedtur: Swipp ligner mere og mere en fejltagelse i slow-motion

Det kan du blandt andet se på Swipps hjemmeside:

"Så er det uigenkaldeligt. Vi er kede af at fortælle, at Swipp lukker pr. 28. februar 2017. Efter den dato vil du ikke længere kunne bruge Swipp-appen, ligesom man som virksomhed ikke længere vil kunne benytte Swipp som betalingsinstrument," skriver Swipp på sin hjemmeside.

Swipp-funktioner i MobilePay

MobilePay er den mest benyttede danske mobil-app med over 3,2 millioner brugere.

Tilbage i juni 2016 - godt tre måneder før bankerne forlod Swipp - havde Swipp 900.000 brugere.

MobilePay er nu også en fælles app mellem bankerne, efter masseflugten fra Swipp.

Det har også medført, at MobilePay får Konto-til-Konto-teknologien, som ellers var en af Swipps unikke funktioner.

Dog ser det ikke ud til, at MobilePay kan slappe helt af. Efter flere fejlslåede forhandlinger er Nets på vej med en ny betalingsløsning i form at et digitalt Dankort. 

Læs også: 

Nets og Danske Bank dropper samarbejde om MobilePay: Nets lancerer egen mobilbetalings-løsning

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos