Nu er det slut med Swipp: Om få timer er Swipp-appen totalt ubrugelig

Swipp får det endelige dødsstød i dag. Om få timer er betalings-appen ubrugelig.

Artikel top billede

Den sidste dag i februar 2017 er også den sidste dag for mobilbetalingstjenesten Swipp.

Efter i dag, den 28 februar, er appen og tjenesten lukket, og alle eksisterende brugere opsagt.

Swipp var et samarbejde mellem flere af landets banker, sparekasser og pengeinstitutter og var en direkte konkurrent til Danske Banks MobilePay.

Tilbage i november 2016 valgte banker og pengeinstitutter dog at forlade Swipp-samarbejdet til fordel for MobilePay, hvilket var dødsstødet for Swipp.

Som resultat stopper Swipp al aktivitet fra i dag.

Læs også: Total nedtur: Swipp ligner mere og mere en fejltagelse i slow-motion

Det kan du blandt andet se på Swipps hjemmeside:

"Så er det uigenkaldeligt. Vi er kede af at fortælle, at Swipp lukker pr. 28. februar 2017. Efter den dato vil du ikke længere kunne bruge Swipp-appen, ligesom man som virksomhed ikke længere vil kunne benytte Swipp som betalingsinstrument," skriver Swipp på sin hjemmeside.

Swipp-funktioner i MobilePay

MobilePay er den mest benyttede danske mobil-app med over 3,2 millioner brugere.

Tilbage i juni 2016 - godt tre måneder før bankerne forlod Swipp - havde Swipp 900.000 brugere.

MobilePay er nu også en fælles app mellem bankerne, efter masseflugten fra Swipp.

Det har også medført, at MobilePay får Konto-til-Konto-teknologien, som ellers var en af Swipps unikke funktioner.

Dog ser det ikke ud til, at MobilePay kan slappe helt af. Efter flere fejlslåede forhandlinger er Nets på vej med en ny betalingsløsning i form at et digitalt Dankort. 

Læs også: 

Nets og Danske Bank dropper samarbejde om MobilePay: Nets lancerer egen mobilbetalings-løsning

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S