Nu er det slut med Swipp: Om få timer er Swipp-appen totalt ubrugelig

Swipp får det endelige dødsstød i dag. Om få timer er betalings-appen ubrugelig.

Artikel top billede

Den sidste dag i februar 2017 er også den sidste dag for mobilbetalingstjenesten Swipp.

Efter i dag, den 28 februar, er appen og tjenesten lukket, og alle eksisterende brugere opsagt.

Swipp var et samarbejde mellem flere af landets banker, sparekasser og pengeinstitutter og var en direkte konkurrent til Danske Banks MobilePay.

Tilbage i november 2016 valgte banker og pengeinstitutter dog at forlade Swipp-samarbejdet til fordel for MobilePay, hvilket var dødsstødet for Swipp.

Som resultat stopper Swipp al aktivitet fra i dag.

Læs også: Total nedtur: Swipp ligner mere og mere en fejltagelse i slow-motion

Det kan du blandt andet se på Swipps hjemmeside:

"Så er det uigenkaldeligt. Vi er kede af at fortælle, at Swipp lukker pr. 28. februar 2017. Efter den dato vil du ikke længere kunne bruge Swipp-appen, ligesom man som virksomhed ikke længere vil kunne benytte Swipp som betalingsinstrument," skriver Swipp på sin hjemmeside.

Swipp-funktioner i MobilePay

MobilePay er den mest benyttede danske mobil-app med over 3,2 millioner brugere.

Tilbage i juni 2016 - godt tre måneder før bankerne forlod Swipp - havde Swipp 900.000 brugere.

MobilePay er nu også en fælles app mellem bankerne, efter masseflugten fra Swipp.

Det har også medført, at MobilePay får Konto-til-Konto-teknologien, som ellers var en af Swipps unikke funktioner.

Dog ser det ikke ud til, at MobilePay kan slappe helt af. Efter flere fejlslåede forhandlinger er Nets på vej med en ny betalingsløsning i form at et digitalt Dankort. 

Læs også: 

Nets og Danske Bank dropper samarbejde om MobilePay: Nets lancerer egen mobilbetalings-løsning

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job