Her er verdens rigeste it-folk: Bill Gates er igen verdens rigeste person

Finansmediet Forbes er klar med den årlige liste med verdens rigeste mennesker. It-kendisserne topper listen.

Artikel top billede

Microsoft-stifter Bill Gates topper - igen - den årlige opgørelse over verdens rigeste personer.

Det er Forbes, der står bag listen, og finansmediet vurderer, at Bill Gates i dag er god for omkring 86 milliarder dollars, omkring 595 milliarder danske kroner.

Bill Gates har ligget nummer et på listen i 18 af de 23 år, den er blevet udgivet, og selvom han bliver ved med at donere penge til velgørende formål, har 61-årige Bill Gates fortsat et komfortabelt forspring til nummer to på listen.

Det er finansmanden Warren Buffett, der ifølge Forbes har værdier for omkring 523 milliarder kroner.

Amazon-stifter og direktør, Jeff Bezos, kommer lige efter på tredjepladsen med en anslået formue på 503 milliarder kroner.

Netop Jeff Bezos er nok værd at holde øje med som en kandidat til førstepladsen, da Amazon i disse år fortsætter med at udvikle sig som selskab og vokser på en række områder - med alt fra onlinehandet til droner og cloud-teknologi.

Mark Zuckerberg fra Facebook ligger på femtepladsen, hvor han er vurderet til at være god for 387 milliarder kroner.

It-kendisserne fylder godt på top 10

På top 10-listen finder man fra it- og televerdenen også den mexicanske telemilliardær Carlos Slim Helu og Oracles Larry Ellison.

Sidstnævnte har ifølge Forbes værdier for 361 milliarder kroner.

Samlet kan it- og televerdenen levere fem af de 10 rigtigste personer i verden.

Andre prominente it-personer på listen fra Forbes er Larry Page og Sergey Brin fra Google, der ligger på henholdsvis 12. og 13. pladsen.

Steve Ballmer ligger på plads nummer 21, og Michael Dell ligger på en 38. plads.

Højst placerede dansker på Forbes-listen er Kjeld Kirk Kristiansen fra Lego. Han menes at være god for omkring 146 milliarder danske kroner. 

Se hele Forbes' liste med de rigeste personer i verden her.

Læs også:

Rekord-regnskaber på stribe fra danske it-virksomheder: Her er tre årsager til guld-festen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS