Ny teknologi fra Facebook og Nokia øger undersøisk fiber-kabels kapacitet med 2,5 gange

Nokia Bell Labs og Facebook har udviklet ny teknologi, der øger kapaciteten i fiber-optiske kabler med op til 2,5 gange. Det er tæt på det absolut maksimale, lyder det fra selskaberne.

Artikel top billede

Behovet for kapacitet stiger hele tiden, og det bliver kun endnu voldsommere, når eksempelvis Internet of Things og virtual reality rigtigt slår igennem, mener de.

Det er noget, som de store it-selskaber erkender, og Facebook og Nokia har nu fundet en metode til at øge kapaciteten i de store fiber-optiske kabler, der blandt andet transporterer data under Atlanterhavet, ganske betragteligt.

Et af de store Atlanterhavs-kabler på 5.500 kilometer - AEConnect (America Europe Connect) kobler Kilalla, Irland og New York, USA, sammen, og det er på dette kabel, at de to selskaber har testet den nye fiber-optiske teknologi.

Den er udviklet af Nokia Bell Labs. Ifølge selskabet er den så effektiv, at den bringer datamængderne ganske tæt på fiberkablernes absolut maksimale kapacitet.

De fiberkabler, som Facebook normalt anvender, har normalt en kapacitet på 13Tbps. Med den nye teknologi kan denne kapacitet øges til 32Tbps.

Den nye teknologi udnytter, at kapaciteten i fiber-optiske kabler som udgangspunkt kan øges alene ved at tilføre nyt udstyr i hver ende af kablet. Dermed slipper man altså for at gøre noget ved selve kablet.

Nokia peger dog på, at alle fiber-kabler er forskellige og at deres evne til at flytte data afhænger af eksempelvis længde, glassets karakteristika og lignende.

Den nye teknologi hedder PCS (‘Probabilistic Constellation Shaping'). Den gør det muligt for netværket af ‘skifte gear,' lyder fra Nokia.

"Et netværk skifter mellem forskellige gear for at transportere data mest effektivt. Det udstyr, som vi kender i dag, har imidlertid kun ganske få af disse gear. Det ændrer PCS helt på," lyder det fra Kyle Hollasch, marketingdirektør i Nokias optiske netværks-forretning.

Ifølge gør teknologien nemlig, at udstyret hele tiden skifter frekvens - lidt ligesom ‘million-gear' på en knallert.

Ifølge Nokia Bell Labs anvender teknologien såkaldte quadrature amplitude modulation-formater (QAM) til hele tiden at justere transporten ind efter den givne, maksimale kapacitet i et fiberoptisk kabel.

Ifølge Nokia vil PCS-teknologien være klar til udrulning inden for de kommende tre år.

Mark Zuckerberg har tidligere peget på, at kapacitets-krævende virtual reality bliver en af de vigtigste teknologier for sociale medier i fremtidens, mens video i høj opløsning allerede i dag er et krav.

Således anbefaler Netflix for eksempel alle brugere at anvende bredbåndsforbindelser på mindst 5Mpbs - og endda 25Mpbs til Ultra HD.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job